Amerikali Turk

Türk hükümetinden güvence aldık

  • November 06, 2017 12:18 PM

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, vize yasağı konusunda yumuşamaya ilişkin yaptığı açıklamada Türk hükümetinin ABD çalışanlarını tutuklamayacağına ilişkin güvence verdiğini açıkladı

ABD'nin Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başlamasının ardından ABD Büyükelçiliği'nden bir açıklama geldi


Açıklamada Türk hükümetinin ABD'nin Türkiye'deki çalışanlarının gözaltına alınmayıp tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence verdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca "Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyeti önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir" denildi.


Açıklamada ABD'nin Türkiye'de başka bir çalışanına yönelik soruşturma da olmadığı bilgisi kaydedildi.

ABD vatandaşlarıyla ilgili devam eden tutukluluk hallerinin 'endişe verici' olduğu vurgulanan açıklamada "Amerikalı yetkililer, Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdürecektir" ifadesi yer aldı.


NE OLMUŞTU?
ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, 17-25 Aralık operasyonuna ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Topuz'un haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edildiği açıklanmış, sonrasında ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedilmişti:
"Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır."