Amerikali Turk

Vergi reformu, Temsilciler Meclisi'nde oylanacak

  • November 16, 2017 9:42 AM

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, bugün Başkan Donald Trump ile görüştükten sonra, kurumlar vergisinin düşürülmesi için hazırladıkları tasarıyı oylayacak.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi liderler, tasarının onaylanmasına yetecek oyun sağlanması konusunda iyimser olduklarını açıkladılar.

Yıl sonuna kadar vergi reformu paketini yasalaştırmak isteyen ABD Başkanı Trump, dün gece Twitter'da yaptığı açıklamada, "Yarın Temsilciler Meclisi'nde büyük oylama yapılacak ve vergi indirimleri yaklaşıyor!" ifadesini kullandı.

Bazı Cumhuriyetçiler planı eleştiriyor

Ancak vergi reformu planı, Senato'daki bazı Cumhuriyetçiler tarafından eleştiriliyor. Son olarak iki Cumhuriyetçi senatör, partilerinin hazırladığı Senato vergi reform tasarısının bazı bölümlerine karşı çıktı.

Vergi indirimleri, Cumhuriyetçilerin Kasım 2018'deki kongre seçimlerinde iktidarda kalma hedefleri için kritik önem taşıyor. Cumhuriyetçiler ve Trump, Beyaz Saray ve Kongre ellerinde olmasına rağmen bu yıl şimdiye kadar önemli bir yasama zaferi elde edemedi.

Vergi reformu için Temsilciler Meclisi ve Senato'da ayrı ayrı kabul edilecek tasarılar, ortak bir kurul tarafından uzlaştırılmış bir metin haline getirilecek. Tasarının, Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.