Amerikali Turk

Dışişleri Bakanı Tillerson: Büyükelçilik büyük ihtimalle 2 yıl boyunca taşınmaz

  • December 08, 2017 12:46 PM

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Tel Aviv'deki büyükelçiliği bu kente taşıma kararı almasının ardından yeni bir açıklama yaptı. Tillerson büyükelçiliğin taşınmasının 'büyük olasılıkla 2 yıl boyunca gerçekleşmeyeceğini' söyledi.

Tillerson "Bu (elçiliğin taşınması), bu yıl ya da büyük ihtimalle sonraki yıl olacak bir şey değil ancak Başkan (Trump) bizim çok somut ve kararlı şekilde hareket etmemizi istedi" dedi.

Tillerson ayrıca Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasının 'Kudüs'ün nihai statüsü konusunda gösterge' olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kudüs'ün sınırlarına İsrailliler ve Filisitinliler arasında 'görüşülüp karar verileceğini' söyledi.

Diğer taraftan Sputnik Friday'e konuşan Filistin'in Rusya Büyükleçisi Abdülhafız Nofal, ABD'yi artık 'Ortadoğu Dörtlüsü'nde arabulucu olarak görmediklerini ve Filistin-İsrail sorununun çözümü konusunda yeni garantörler aradıklarını söyledi.
Nofal'a göre ABD son 25 yıldır arabulucu pozisyonunu tekelleştirerek başka ülkelerin sorun hakkında rol oynamasını engelledi ve fırsatların kaçmasına neden oldu.

Trump2ın Kudüs kararını ilan etmesinden önce Nofal ABD'yi uayrmış ve bu adımın 'yeni bir intifada yaratabileceğini ve ABD ile Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki ilişkileri bozabileceğini' söylemişti.