Amerikali Turk

Trump'tan 'Yalan Haber Medyası'na: Amerika'nın kara lekesisiniz

  • December 11, 2017 10:21 AM

Donald Trump'ın 'yalan haber' suçlamasıyla anaakım medyaya açtığı savaş, son birkaç haftadır yönetimi hakkındaki haberlerde büyük yanlışlar ortaya çıkmasının ardından yeniden kızıştı. Trump, 'kontrolden çıktığını' söylediği 'Yalan Haber Medyası'nın 'Amerika'nın kara lekesi' olduğunu öne sürdü.
''Bu hafta Yalan Haber Medyası'nın yayımladığı kasten yanlış ve aşağılayıcı hikayeler çok az konuşulup tartışıldı. (Yalan Haber Medyası) kontrolden çıktı — doğru habercilik onlar için hiçbir anlam ifade etmiyor. Büyük yalanlar yazıyorlar, yalan oldukları ortaya çıkınca da geri çekmek zorunda kalıyorlar… Amerika'ya kara leke!'' diye tweetleyen ABD Başkanı Trump'ı kızdıran son olay, Washington Post muhabiri Dave Weigel'in bir tweetiydi.

Trump cuma günü yönetimiyle ilgili yalan çıkan haberler hakkında ABC News muhabiri Brian Ross ile CNN'i 'yaylım ateşine' tuttuğu Florida eyaletindeki Pensacola mitinginin dolup taştığını söylemişti. Weigel ise daha sonra sildiği tweette salonu yarısı boş gösteren bir foto paylaşıp 'tıka basa dolu' lafıyla dalga geçmişti. Ama fotoğraf çekildiği sırada Trump konuşmuyordu.

Kendisi konuşurken salonun dolup taştığını gösteren fotoğraflarla karşılık veren ABD Başkanı, Washington Post'tan Dave Weigel'in miting başlamadan saatler önce çekilmiş boş arena fotoğrafı yayımladığını, oysa o sırada binlerce kişinin içeriye girebilmek için sırada beklediğini, gerçek fotoğraflarda tıka basa dolu mitinge daha pek çok kişinin giremediğinin görüldüğünü belirtti. Trump ''YALAN HABER WaPo'dan özür ve tekzip talep ediyorum!'' dedi.

''Kesinlikle özür diliyorum'' diyerek bir başka muhabirin yanlışlık yaptığına dair uyarması üzerine fotoyu sildiğini belirten Weigel ''Kendi kişisel hesabımdan attığım kötü bir tweetti, Washington Post haberi değildi. 20 dakika sonra sildim zaten. Bana hitaben uyarı son dece adil'' diye ekledi.

Buna rağmen Washington Post'tan ''YALAN HABER. Weigel kovulmalı'' talebinde bulunan Trump, öncesinde de 'sahtekar' dediği Brian Ross'un ABC News'dan sadece bir ay maaşsız uzaklaştırıldığını, oysa işten atılması gerektiğini savundu.