Amerikali Turk

Trump'ın danışmanı: Türk askerinin Kore Savaşı'ndaki kahramanlıklarını dinleyerek büyüdüm

  • December 15, 2017 9:55 AM

"Katar ve Türkiye'nin Müslüman Kardeşler gibi aşırıcı örgütlerin sponsorluğunu yaptıklarını" iddia eden ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, "Dinsiz bir ideoloji temelinde nefret ve şiddeti teşvik eden kişilerin finansmanını kesmek için ABD ile Türkiye'nin birlikte daha fazlasını yapabileceğini vurguluyordum" dedi.

General Herbert Raymond McMaster, AA muhabirine verdiği yazılı mülakatta, salı günü Washington'da yaptığı konuşmasındaki Türkiye ile ilgili ifadelerine açıklık getirdi.


Konuşmasında bölgedeki terör örgütlerinin ve radikal ideolojileri yayan örgütlerin finansmanının kesilmesi üzerine yoğunlaştığını kaydeden McMaster, Türkiye hakkındaki sözlerine ilişkin, "Dinsiz bir ideoloji temelinde nefret ve şiddeti teşvik eden kişilerin finansmanını kesmek için ABD ile Türkiye'nin birlikte daha fazlasını yapabileceğini vurguluyordum" yorumunu yaptı.


"ABD ve Türkiye, diğer müttefiklerle bu tehdit (radikal ideolojiler) üzerine birlikte çalışmalıdır. Başkan Trump gibi ben de Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ittifaka sağlam bir şekilde inananlardanım" ifadelerini kullanan McMaster, Türk askerinin Kore Savaşı'ndaki kahramanlıklarını dinleyerek büyüdüğünü ve iki ülkenin aşırılıkçı tehditlere karşı birlikte duracağını kaydetti.

 


"Türkiye'nin sınır güvenliğini artırma, yabancı savaşçıların geçişini engelleme ve IŞİD'lea savaşma anlamındaki çabalarının farkındayız ve bu çabaları destekliyoruz. IŞİD'in kalıcı bir şekilde yenildiğinden emin olmak için beraber çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesini yapan McMaster, ABD'nin Suriye'deki El Kaide unsurlarıyla mücadele etmek ve bu ülkenin teröristler için güvenli liman olmasını engellemek için Türkiye ile birlikte çalışacağını vurguladı.


McMaster, "ABD, onlarca yıldır olduğu gibi, PKK'nın terör tehdidine karşı Türkiye'nin yanında durmaya devam edecektir" ifadesini kullandı. McMaster, hukukun üstünlüğüne saygı, yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğünün Türkiye'nin gücünün kaynağı olduğuna ve bu unsurların iki ülke arasındaki ortaklığın potansiyelini genişlettiğine dikkati çekti.

 

McMaster, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD, uzun zamandır Türkiye'yi desteklemektedir ve bu desteğini sürdürecektir. Türkiye reform, modernleşme, ılımlılık ve ilerlemenin açık faydalarını Müslüman dünyasına uzun zamandır gösteren bir ülkedir. ABD, Avrupa ve Ortadoğu —en önemlisi de Türk halkı- Türkiye'nin bu yolu göstermesine hala ihtiyaç duymaktadır."

NE OLMUŞTU?

Salı günü Washington'daki bir panelde konuşan McMaster, "Türkiye'nin radikal İslami ideolojileri destekleyen ülkelerden biri olduğunu" öne sürmüştü.

McMaster'a tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı da "Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir" açıklamasını yapmıştı.