Amerikali Turk

ABD'li seçmenlerin çoğunluğu 2018'de daha fazla savaş bekliyor

  • December 21, 2017 10:38 AM

ABD'deki bir üniversitenin yaptığı bir anket ABD'li seçmenlerin çoğunluğunun 20182de daha fazla savaş beklediğini ortaya koydu. Ankete katılan Cumhuriyetçiler ekomide iyileşme beklerken, Demokratlar tam tersi fikirde.


Connecticut eyaletindeki Quinnipiac Üniversitesi'nin anketi ülke genelinde 1230 seçmen ile yapıldı.

Artı-eksi yüzde 3.3 yanılma payı olan anket ABD'li seçmenlerin yüzde 73'ünün 2018'in 'daha az barışçı' bir yıl olacağını düşündüğünü ortaya koydu. Yüzde 18'i ise buna katılmıyor.

Ankate katılanların yüzde 58'i kişisel açıdan gelecek yılın 2017'den daha iyi olacağını söylerken, ankete katılan ve kendilerini Demokrat olarak tanımlayanların yüzde 44'ü 2018'in kendileri açısından kötü bir yıl olacağını düşündüklerini ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 48'i İsrailli ve Filistinliler'in bir arada yaşama konusunda bir yol bulacağına inanıyor.

Kadınlar ise erkeklerden bu konuda daha iyimser. Bölgede olası barışa inanan kadınların oranı yüzde 51 iken, erkekler için bu oran yüzde 45.

Ankete göre ABD'li seçmenlerin yüzde 52'si 2018'de ekonominin daha iyiye gideceğini düşünüyor.
Ancak bu konuda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında keskin bir görüş ayrılığı var.

Zira ankete katılan Demokratlar'ın yüzde 64'ü ekonominin gelecek yıl daha kötüye gideceğini düşünürken, Cumhuriyetçiler'in yüzde 89'u tam tersine ekonominin iyileşeceğini savunuyor.

Ankette ayrıca katılımcılara ABD Başkanı Donald Trump'ın sıklıkla hakkında açıklama yaptığı 'Noel Savaşı'na inanıp inanamadıklarını sordu.

Trump, Başkanlık kampanyası sırasında ABD'nin 'yeniden 'Mutlu Noeller' demesi' gerektiğini savunmuştu.

Trump pazartesi günü Utah eyaletindeki konuşmasında da "Noel'i geri getireceğimizi söylediğimi hatırlıyor musunuz? Noel her zamankinden iyi ve muazzam olarak geri döndü. Noel'i geri getiriyoruz" demişti.

Ankete katılanların çoğunluğu Noel konusunda ülkede bir savaş olmadığını düşündüğünü belirtti. Buna göre katılımcıların yüzde 76'sı bunun 'siyasi amaçlarla uydurulduğuna' inanıyor.