Amerikali Turk

Donald Trump, 2018'in ilk tweet'ini Pakistan'a 'ayırdı

  • January 02, 2018 10:40 AM

Donald Trump, İslamabad yönetimini 'terörizme güvenli liman sağlamakla' suçlayarak Pakistan'a yapılan dış yardımı kesme tehidinde bulundu.

 

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ı 'resmi basın sözcülüğü' gibi kullanan Donald Trump, 2018'in ilk tweet'ini Pakistan'a 'ayırdı.'

 

Trump, Twitter'dan yazdığı mesajında "ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan'a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ancak liderlerimizin aptal olduğunu sanan onlar, bize yalandan ve üçkağıttan başka bir şey vermedi" dedi.

 

Trump mesajında "Çok az yardım yaparak Afganistan'da avladığımız teröristlere sığınacak liman sağladılar. Artık değil!" ifadelerini kullandı.

 

New York Times gazetesi geçen hafta Trump yönetiminin halihazırda bu ülkeye terörle mücadele için verilmesi planlanan ancak gecikmiş olan 255 milyon dolarlık yardımı vermemeyi ciddi şekilde düşündüğünü duyurmuştu.

İki ülke ilişkileri Trump'ın ağustos ayındaki 'Pakistan sıklıkla kaos, şiddet ve terörün temsilcilerine güvenli liman sağlıyor" sözlerinin ardından kötüleşmişti.

Trump son yayınlanan ulusal güvenlik stratejisi belgesinde de "Her yıl Pakistan'a çok büyük miktarda ödeme yapıyoruz. Yardımcı olmalılar" demişti.