Amerikali Turk

Pentagon: Türkiye'ye yönelik her saldırıyı kınıyoruz

  • February 01, 2018 1:50 PM
  • (1 votes, avg. 1 from 5)

Pentagon, PYD/PKK'nın Kilis'e yönelik roket saldırısına ilişkin "Türkiye'ye yönelik her saldırıyı kınıyoruz" açıklamasında bulundu.
ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenize, PYD/PKK’nın Afrin’den Kilis’e roket saldırısına ilişkin bir soruya, “Türkiye’ye yönelik her saldırıyı kınıyoruz.” dedi.

Korgeneral McKenize, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White ile ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Korgeneral McKenzie, Kilis'e atılan roketlerle ilgili olarak “Türkiye’ye yönelik her saldırıyı kınıyoruz. Bu spesifik saldırı ile ilgili bilgim yok ancak PKK’nın Türkiye’ye yönelik saldırılarını elbetteki kınıyoruz ve bu tehdidin etkisini minimize etmek üzere Türkiye ile çalışıyoruz.” dedi.

“BU SİLAHLAR DAEŞ İLE OPERASYON BİTTİĞİNDE TOPLANACAK"

Gazetecilerin PYD/PKK’nın paravanı SDG’ya verilen ağır silahların toplatılacağının söylendiğini hatırlatarak “Bu silahların toplama işlemi başladı mı bu konuda ne aşamadasınız?” sorusuna ise McKenize “Bu silahlar DAEŞ ile operasyon bittiğinde toplanacak - ki biliyorsunuz DAEŞ'e karşı operasyonlar Fırat Vadisinde devam ediyor- bu ekipmanlar orada SDG tarafından iyi amaçlarla kullanılıyor” şeklinde konuştu.

Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla PYD/PKK'nın paravanı SDG'ye ağır silah ve ekipmanları Rakka operasyonu kapsamında verdiğini, bu operasyonu tamamlandıktan sonra ağır silahların ve ABD personeli tarafından kullanılan ağır ekipmanların toplatılacağını açıklamıştı.