Amerikali Turk

Tillerson'a Lübnan'da soğuk duş! Su bile vermediler

  • February 15, 2018 10:42 AM

Dışişleri Bakanı Tillerson, Lübnan ziyaretinde büyük bir şok yaşadı. Görüşmeyi izlemek için ekran başına geçen Lübnanlılar, Tillerson'u tek başına beklerken buldu.

ABD Başkanı Rex Tillerson, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun ile görüşeceği başkanlık sarayında boş bir odada yalnız halde bekletildi. Başkan Aun'un oturacağı koltuğun yanında oturan Tillerson önünde bardak olmaması da dikkat çekti. O anlar canlı yayına da yansıdı.

Tillerson yalnız başına beklerken Dışişleri Bakanı Cibran Bassil içeri girip ABD'li mevkidaşıyla el sıkıştı.

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Refik Çlela ''Diplomatik protokolden sapma yok. ABD'li bakan beklenenden birkaç dakika erken geldi ve görüşme zamanında başladı. Girişte protokol müdürü tarafından karşılanıp selamlandı'' açıklaması yaptı.

 

Dünkü Ürdün durağında İran'ın birliklerini ve milislerini Suriye'den çekmesi talebini tekrarlamış olan Tillerson, Aun'la görüşmenin ardından sarayın ziyaretçi defterine şunları yazdı:

''Cumhurbaşkanı sıcak karşılamanız, açıksözlü, dürüst, verimli görüş alışverişiniz için teşekkür ederim. ABD özgür ve demokratik bir Lübnan için Lübnan halkının yanındadır''