Amerikali Turk

ABD ve Rusya Nükleer Enerji ve Güvenlik Alanlarında Ortak Eylem Planı İmzaladı

  • June 26, 2012 11:54 AM

ABD ve Rusya Nükleer Enerji ve Güvenlik Alanlarında Ortak Eylem Planı İmzaladı

 

Dünyanın iki büyük nükleer gücü Amerika ve Rusya, nükleer enerji ve güvenlik alanlarında ortak eylem planı imzaladı.


Resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'da bulunan ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman, başkent Moskova'da düzenlenen Nükleer Enerji Güvenliği Çalışma Grubu toplantısında Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Başkanı Sergey Kiriyenko ile bir araya geldi.


Görüşmede ülkeler arası enerji ve güvenlik alanındaki işbirliğinin ele alındığı öğrenildi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında nükleer enerji ve güvenlik alanlarında ortak eylem planı imzalandı.


İmza töreninin ardından Rus ve Amerikalı yetkililer, nükleer gücün yanlış ellere düşmesinin engellenmesi için ortak çaba sarf edildiğini ve reaktör tasarımı konusunda da işbirliğini geliştirmeyi planladıklarını belirttiler. ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman, imzalanan ortak eylem planı ile iki ülke arasındaki 'güçlü ortaklık' bağlarının pekiştirildiği ve geliştirildiğini ifade etti. Poneman ve Kiriyenko ayrıca, eylül ayında imzalanmak üzere 'nükleer enerji araştırma ve geliştirme' konulu ortak bir anlaşma metnine son şeklinin verildiğini belirtti.