Amerikali Turk

ABD yaşayanlar dikkat! Randevu işlemleri bugün başladı

  • July 21, 2014 3:42 PM

yurtdisi turkleri, oy , secim, Yurtdışında yaşayan Türkler nasıl oy kullanacak?

 

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları bu yıl ilk kez seçimlerde oy kullanabilecek. Cumhurbaşkanı seçimi için ABD'de sandıklar 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında açık kalacak. Ancak oy kullanacak vatandaşların 21-25 Temmuz tarihleri arasında mutlaka Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sayfasından -"http://www.ysk.gov.tr" oy verme günü belirleme sistemine girerek oy verecekleri günü ve saati belirlemesi gerekiyor.

Oy verme randevu sistemi 21-25 Temmuz günleri arasında açık olacak. Bugün Türkiye satiyle 08.00'de açılan olan sistem, 25 Temmuz günü yine Türkiye saatiyle 17.00'de kapanacak. Seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların bu tarihlerde sisteme girerek randevu almaması durumunda ise sistem bu kişiler için otomatik olarak bir tarih belirleyecek

Bu çerçevede sistem üzerinden randevu almayan vatandaşların YSK nın internet sayfasına girerek sistemin kendileri için belirlediği randevu tarihi, saat ve sandık numarasını öğrenmesi gerekiyor. Randevu tarihinde sandığa gitmeyen vatandaşların başka bir tarihte oy kullanması mümkün olmayacak. Bu kişiler sadece Türkiye'ye girişlerde gümrük kapılarına kurulan sandıklarda oy kullanabilecek.

Randevu sistemine https://randevu.ysk.gov.tr/YSKYrtsdRandevuWeb/index.html linkinden direk olarak ulaşabilirsiniz.