Amerikali Turk

Latin Amerika ülkelerine İRAN uyarısı

  • December 13, 2009 1:00 AM
Clinton, İran ile iyi ilişkiler kuran Latin Amerika ülklerini uyardı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Latin Amerika ülkelerini, İran ile yakın ilişkiye girmemeleri konusunda uyardı ve İran ile güçlü ilişkiler geliştirmenin "kötü bir fikir" olduğunu söyledi.

Clinton "Ben, Bolivya ve Venezüella gibi Latin Amerika ülkelerini, İran'a yakınlaşmadan önce iki kez düşünmeye çağırıyorum. İran ile ilişki, gerçekten kötü bir fikir. Bu ülkeler, İran ile ilişkinin doğuracağı sonuçlara da bakmaları gerekir. Şayet görüşlerini gözden geçirirseler, kendilerini destekleyeceğiz" dedi.

Amerika Dışişileri bakanlığındaki yetkililere, Clinton'un ifadeleri sorulduğunda "İran ile ilişki, fiili bir sonuç olarak değil de Amerika ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkilerde görülebilir" yanıtını verdi.

Clinton, İran'ın dünyadaki terörün kaynağı ve baş destekçisi olmakla suçladı. Clinton, İran'ın Latin Amerika'daki diplomatik etkinliklerini artırdığını iddiasında bulundu.

Bilindiği üzere İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bir ay önce Latin Amerika ülkelerinden Brezilya, Bolivya ve Venezüella'ya gitmişti. İran, sivil nükleer enerji programı hususunda bu ülkelerin tam desteğini almıştı.

Latin Amerika ülkelerinin son yıllarda İran, Rusya ve Çin ile ilişkilerini geliştirdikleri bilinmektedir.

Buan karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Cumhurbaşkanı Shimon Peres, İran ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkileri bozmak için Ahmedinejad'dan önce Latin Amerika'ya gitmişti.

İran, nükleer enerji programının sivil amaçlar güttüğünü söylerken Amerika ve müttefikleri, İran'ın nükleer enerji peşinde olduğunu iddia etmektedir.

isra haber