Amerikali Turk

ABD'ye bu donla saldıracaktı

  • December 29, 2009 9:45 AM
Amsterdam-Detroit seferi yapmakta olan yolcu uçağını havaya uçurma girişiminden geriye büyük soru işaretlerinin yanı sıra bir iç çamaşırı kaldı.

23 yaşındaki  Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib, uçağı fotoğrafta görülen iç çamaşırına sakladığı kimyasal patlayıcıları harekete geçirmeye çalışırken yakalandı.

Ağ bölümüne 80 gramlık patlayıcı PETN maddesinin bulunduğu bir paket dikilmiş olarak görülen iç çamaşırı fotoğrafı ABD'li yetkililer tarafından çekildi ve ABC News tarafından ele geçirildi.

Ömer Faruk Abdülmuttalib'in uçuş sırasında kimyasal maddeyi elindeki başka bir kimyasal dolu olun şırıngayla reaksiyona geçirmeye çalıştığı, bu sırada alevlerin yükseldiği kaydedilmişti. İç çamaşırı da kısmen yanmış görünüyor. Üçüncü fotoğrafta da Abdülmuttalib'in elinde bulunan ve asit nedeniyle eriyen şırınga görülüyor.


AĞUSTOS-ARALIK AYLARI ARASINDA YEMEN'İ ZİYARET ETMİŞ
Abdulmuttalib'in ağustos-aralık ayları arasında Yemen'i ziyaret ettiği bildirildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Abdulmuttalib'in başkent Sana'daki bir okulda Arapça öğrenmek için onay almasının ardından ağustos'tan, aralık ayı başına kadar Yemen'de kaldığı belirtildi.

Açıklamada, Abdulmuttalib'in Yemen'de daha önce de bulunduğu kaydedildi. Bakanlık, yetkililerin, Abdulmuttalib'in Yemen'deyken kimlerle temas ettiğini de araştırdığını bildirdi.

SANIĞIN İLK DURUŞMASI ERTELENDİ
Abdulmuttalib'in ABD'deki ilk duruşması ertelendi.

Amerikalı adli makamlar, Amerikan Kuzeybatı Havayolları şirketine ait uçağı düşürmeye çalışmakla suçlanan Abdulmuttalib'in Detroit kentinde federal mahkemede yapılacak ilk duruşmasının 8 Ocak 2010'a ertelendiğini açıkladı.

Yetkililer, Abdulmuttalib'in duruşmasının ertelenmesi nedeni hakkında bilgi vermediler.

Savcıların sanığın DNA örneklerini istediği bildirilirken, sanığın avukatı Miriam Siefer'in bu girişimi durdurmak için yasal zemin olup olmadığını araştırdığı ifade ediliyor.

Abdulmuttalib, halen Michigan eyaletinin Milan bölgesindeki bir cezaevinde tutuluyor.

OBAMA: BİZE DİNLENMEK YOK
ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan yolcu uçağına saldırı girişiminin sorumlularını buluncaya kadar peşlerini bırakmayacaklarını söyledi.

Tatilini geçirdiği Havai'de açıklamalarda bulunan Obama, "Saldırıya adı karışanları bulmadan ve bunların hesabı sorulmadan dinlenmek yok" dedi.

Ülkesinin, geçen haftaki saldırı girişimi gibi terörizm eylemlerine sert yanıt vereceğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:

"Masum insanları katledenler şunu bilmeli ki, ABD, sadece savunma kaynaklarımızı güçlendirmekten çok daha ötesini yapacak. Amerikan yönetimi, bu tatil sezonunda sizin ve ailelerinizin emniyeti ve güvenliği için, ülkemizin korunması için gücü dahilindeki her imkanı kullanacak. Afganistan'dan, Yemen'den, Somali'den, ABD'ye saldırı planladıkları yer neresi olursa olsun, buralardan bizi tehdit eden ve şiddet içeren aşırılıkları bozmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak için gücümüz dahilindeki her unsuru kullanmaya devam edeceğiz."

Obama, saldırı girişiminin, karşı karşıya oldukları tehlikeler ve ülkeyi tehdit edenlerin doğasıyla ilgili bir uyarı niteliğini taşıdığını ifade ederek, "Girişim eğer başarılı olsaydı, tatili aileleri ve arkadaşlarıyla kutlamaya hazırlanan masum siviller, yolcu ve mürettebattan 300 kadar kişi ölebilirdi" ifadesini kullandı.

Saldırı girişimine ilişkin bilgilendirildikten hemen sonra Amerikan halkının ve hava yolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdiğini belirten Obama, ülkenin izleme sisteminin ve hava yolu güvenliğine yönelik düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini istediğini bildirdi.

Zanlının, tehlikeli patlayıcıları uçağa nasıl sokabildiğinin ortaya çıkarılması ve gelecekteki saldırıları önlemek için ne gibi adımların atılabileceğini belirlemeleri gerektiğine işaret eden Obama, hava yolu ulaşımıyla ilgili izlenen tüm arama yöntemleri, teknolojiler ve prosedürlerin yeniden inceleneceğini söyledi.

Obama ayrıca, ulusal güvenlik ekibine, ABD'ye saldırı düzenlemeyi amaçlayan teröristlere yönelik baskının sürdürülmesi talimatı verdiğini kaydetti.

"ABD, YEMEN'DE DE TERÖRLE MÜCADELE CEPHESİ AÇTI"
New York Times gazetesi ise, ABD'nin Irak ve Afganistan'dan sonra terörle mücadele için Yemen'de sessiz ve gizlice üçüncü bir cephe açtığını yazdı.

El Arabiye'nin haberine göre, gazetenin ABD Merkezi Haberalma Teşkilatından (CIA) ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberde, CIA'in terörle mücadele deneyimi olan çok sayıda saha ajanını bir yıl önce Yemen'e yolladığı, bu arada gizli özel operasyon komandolarının, terörle mücadele taktikleri konusunda Yemen güvenlik güçlerini eğitmeye başladığı belirtildi.

Haberde, ABD Savunma Bakanlığının Yemen ordusu, İçişleri Bakanlığı mensupları ve sahil güvenlik güçlerinin eğitimi ve donanımı için gelecek 18 ay içinde 70 milyon dolardan fazla para harcayacağı da ifade edildi.

Yemen'in 1980'lerde Afganistan'da savaşan aşırı dincilerin dönüşünü memnuniyetle karşılaması nedeniyle, cihat yanlıları için bir sığınma yeri olduğunu savunan gazete, El Kaide militanlarının da Yemen'de son yıllarda bir üs oluşturmak için yoğun çaba gösterdiğini yazdı.

El Kaide'nin Yemen kolu, dün bir internet sitesinde yaptığı açıklamada, Amerikan uçaklarının operasyonlarında ölen 50 dolayında kişinin öcünü alacağını bildirmişti.

Örgüt, 20 Aralık tarihli, ancak dün yayımlanan açıklamasında, Yemen hükümetinin 17 Aralıkta düzenlediğini belirttiği operasyonları aslında Amerikan uçaklarının düzenlediğini öne sürmüştü.

Gazeteport