Amerikali Turk

Obama Bush’laşıyor mu?

  • January 04, 2010 1:21 AM
Obama’nın giderek “Bush’laştığı” söyleniyor. Başkan’ın son dönemde kullandığı “saldırgan belagat” Cumhuriyetçileri tatmin etme çabası olarak nitelendi.

Barack Obama’nın, Amsterdam-Detroit uçağına yönelik terör saldırısı girişiminin ardından ilk kez El Kaide’yi işaret edip, selefi George W. Bush’u andıran ifadeler kullanması tartışma yarattı. Obama, son radyo konuşmasında, “Milletim şiddet ve nefret ağıyla savaştadır. Onları yenmek için herşeyi yapacağız” demişti.
Ulusal güvenlik konusunda giderek sertleşen Obama’yı değerlendiren The Observer Gazetesi, “Sağcıların eleştirileri ABD Başkanı’nın saldırgan belagatini kamçılıyor” diye yazdı. Konuşmanın, “Beyaz Saray’ın tonundaki dramatik değişime işaret ettiğini” belirten gazete, Nobel Barış Ödülü sahibi Obama’nın giderek sertlik yanlısı bir tavır takındığını ifade etti.
Gazeteye göre, İran’dan Guantanamo’ya her konuda Obama’yı eleştiren ve onu hayli yıpratan Cumhuriyetçileri, “Bushlaşmak” da tatmin etmeyecek. Aksine Obama, liberal Demokratları da karşısına alacak.

Fatura anketçiye kesildi

Obama’nın hızla düşen halk desteğinin faturası ünlü kamuoyu araştırmacısı Scott Rasmussen’e kesildi. Demokratlara yakın internet sitelerinde, Rasmussen’in anketlerinin “bir Cumhuriyetçi’nin elinden çıkmış gibi göründüğü” öne sürülüyor. Oysa aynı Rasmussen, Obama’nın yükselişini doğru tahmin edenlerdendi ve henüz bir yıl önce Obama’yı halkın yüzde 60’ından fazlasının desteklediğini açıklamıştı.