Amerikali Turk

Kaya Boztepe TADF başkanlığına tekrar aday

  • January 04, 2010 8:58 AM
Boztepe, “Önümüzdeki dönem çok güçlü bir kadro ile tekrar adayım” dedi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe, 17 Ocak’ta yapılacak genel kurulda başkanlık için yeniden aday olduğunu açıkladı.

, “Önümüzdeki dönem çok güçlü bir kadro ile tekrar adayım” dedi. Boztepe, TADF’nin yönetiminde daha fazla kadın olmasının gerekliliğini vurguladı ve son iki yılda yapılan çeşitli hizmetleri de dile getirdi. Boztepe, açıklamasında şöyle dedi:

“Federasyon tarihinde ilk defa en büyük borç yükü ile devir alınan ve Federasyon tarihinin ilk defa en az bütçe yardımı yapıldığı bir dönemde görev yaptık. Devletin üniter yapısı ve Atatürk ilkelerinden ödün vermeden her kesimden vatandaş ve soydaşımızı kucakladık. Laik Cumhuriyetin birliği, bütünlüğü ve bölünmezliğine olan inançlarımızı her fırsatta ifade ettik ve bu doğrultuda çalışmalar yaptık. Yaşadığımız bu zaman diliminde artık tek adam siyaseti, lider sultası ve kurumsal olmayan bir yapılanma ile büyüme ve hedeflerimize ulaşma imkanımız yoktur. Başarı iyi bir ekip çalışması ve dayanışmaya bağlıdır. Bu başarı özellikle son derece iyi yetişmiş genç kadrolarımızın ve şu an daha azınlıkta olan bayanların yönetime daha çok katılımı ile mümkün olacaktır. Bir ilki gerçekleştirerek seçimlerimizi son derece nezih ve bize yakışan bir şekilde New York Times Square'de Marriott Marquie otelinin 16. katında Sky Lobby'de yapma kararı almış bulunuyoruz. İçeriye sadece üye delegeler, davetli ve basın mensupları alınacaktır.”

-ABD’DE ÖRGÜTLÜ TÜRK VARLIĞINI HİSSETTİRDİK-

TADF’nin son iki yılda gerçekleştirdiği faaliyetlere de yazılı açıklamasında yer veren Başkan Boztepe, web sitesi kurduklarını hatırlattı. Boztepe. Faaliyetlerle ilgili şu bilgileri verdi:
“Derneklerimizle haberleşerek daha koordineli faaliyetler yapma imkanımız oldu. Dernek ve toplum haberlerimizi halkımıza duyurduk. Haber bültenleri, radyo, televizyon ve Türk merkezlerinde kurduğumuz haberleşme ağlarıyla 35 bin üzerinde üye ve email adresine kavuştuk. Bu yolla yapılacak duyurular, kongre, senato ve basın lehinde veya aleyhinde binlerce mesajı bir anda gönderebilir duruma geldik. Ülkemizi ilgilendiren konularda çok duyarlı olduk, karşı lobilere karşı sürdürülen kampanyalara aktif destek olduk. Kurduğumuz haberleşme ağıyla toplumu anında haberdar ettik. Bu vesile ile Kongre üyelerini ve Senatörleri bilgilendirmek için ciddi çalışmalar içerisine girdik ve bir çok kere bir fiil kendilerine ziyaretlerde bulunduk. Dostluğunu her zaman gösteren kongre üyelerine teşekkürlerimizi ilettik, gerektiğinde bilgilendirdik veya aleyhte çalışan lobilere tepkimizi gösterdik. Dayanışma içerisinde örgütlenen Amerikalı Türklerin varlığını hissettirdik.”

TÜRK TOPLUMUNU BİLİNÇLENDİRDİK

Boztepe, açıklamasında, TADF olarak ABD’de yaşayan Türk toplumunu bilinçlendirip sözde soykırım konularına ışık tutmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Siyasil bilimci Prof. Türkkaya Ataöv ile birlikte Amerika ve Kanada'nın 28 değişik yöresine gittiklerini belirten Boztepe, şöyle dedi:
“Azeri, Türkmen, Kırım, Ahıska, Kıbrıs, Balkan, Özbek soydaş Türk çocuklarımızı bir araya getirerek 23 Nisan kutlamaları yaptık, iftar yemekleri düzenleyip camilerde halkımızla da kucaklaştık. Onların yeşil kart sahibi olmaları, vatandaş olmaları, İngilizce öğrenmeleri için çaba sarfettik. Gençler ve öğrencilerimize eğitim ve iş imkanları sağlamaya, work and travel adı altında çalış ve gez programlarında mağdur olan çocuklarımızın, gençlerimizin mağduriyetlerini gidermek için çaba sarfettik. Türklerin yurtdışında'ki en büyük organizasyonu olan Türk Günü Yürüyüşümüzü gerçekleştirmenin yani sıra, Cumhuriyet Bayramında "Sarı Zeybek" gibi dev bir ekibi Amerika'ya getirdik ve Broadway'de gösteri yapmalarına imkan sağladık.Yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği New York'un en görkemli ve eski alanı olan Grand Central binasında gösteriler yaptık, ülkemizin tanıtımına katkı sağladık. Cumhuriyet Bayramını Amerika'da coşkuyla kutlanması için üye derneklerimizle iletişim içerisinde olduk, faaliyetlerine folklor ekipleri ve sanatçılarla destekleyerek katkı sağladık.Cumhuriyet Bayramını Amerika'da coşkuyla kutlanması için üye derneklerimizle iletişim içerisinde olduk, faaliyetlerine folklor ekipleri ve sanatçılarla destekleyerek katkı sağladık.”

-FAALİYETLERİMİZ ENGELLENDİ-

Boztepe yazılı açıklamasında bazı faaliyetlerinin çeşitli çevreler tarafından engellendiğini de belirtti.

Boztepe, “Tüm bu çalışmalarımızda zorluklar yaşadığımız muhakkaktır. Bir çok kez projelerimize maddi, manevi destek vereceklerine söz veren bazı kişi ve kuruluşlar, ne hikmetse faaliyetlerimizden hemen önce çeşitli mazeretlerle desteklerinden vazgeçerek bizleri zor durumda bıraktılar. Bizler türlü fedakarlıklarla Amerikan vatandaşlığı ve yeşil kart almak isteyenler için ücretsiz kurs çalışmalarımızı yapmak üzere derneklerimizin ve toplumun ayağına giderken bazı dernek yöneticileri halkı hiçe sayarak, bu güzel faaliyetleri kösteklediler ve bu toplantılara katılmamaları için halkı teşvik ettiler.Kendilerini halka rağmen Federasyonun demirbaşı zanneden ve şahsi menfaat sağlayamadıkları için çirkin karalama ve yalan haberlerle kampanyalar yapan üyelerimiz ve yine şahsi menfaatleri yüzünden bu kişi ve kurumlara destek veren sözde portal yani ‘dahili bedhahlar’ eksik olmadı” dedi.

Boztepe şöyle devam etti:
“Türk günü yürüyüşü sırasında Federasyonun tarihinde ilk defa, federasyonun menfaati doğrultusunda açık bir şekilde, kapalı zarf usulü ihalelerle federasyona para kazandırdığımız için çoluk, çocuklarımızın resmini çekip evimize yollayıp bizi tehdit etmeye cüret edenler oldu. Federasyona desteğini ve çalışmak istediği belirten hali vakti yerinde, topluma faydası olabilecek kişiler tehdit edildi, yönetim içerisine sokmamak için çirkin kavgalara sürüklendi. Menfaat grupları tarafından Türk Günü yürüyüşüne katılmadığı halde katılmış gibi yürüyüşü eleştiren yazılar yazıldı. Biz tüm bu çirkin kampanyalardan yılmadık. Yılmayacağız. Bütün engellemelere rağmen, halkımız ve üyelerimizin inanılmaz destekleri ve dayanışmaları sonrası bütün zorluklara göğüs gerdik ve birlik içerisinde başarılara imza attık.Hesaplarımız ibra edildi.Denetim kontrol etti, rapor verdi.”

-SENELERDİR İLK KEZ VERGİ BEYANNAMESİ DOLDURDUK-


Boztepe, yıllar sonra ilk vergi beyannamesinin son dönemde verildiğini belirterek, “Senelerdir vergi beyannameleri bile doldurulmamış bir Federasyonu büyük borçlarla teslim aldık ve bu sene Amerika'nın en büyük ve en ciddi yeminli muhasip firmalarından birine bütün işlemler yaptırıldı. İlk defa vergi beyannamelerimiz dolduruldu ve geçmiş senelerin eksikleri giderilme yoluna gidilerek Federasyon büyük bir tehlikeden kurtarıldı. Denetleme kurulu dışında derneklerin hesapları inceleme yetkisi olmadığı halde şeffaf bir yönetim ve "çamur at izi kalsın" şeklindeki dedikoduları kesmek için tüm dernek başkanlarına istedikleri zaman gelerek, istedikleri hesaplara bakabileceklerini söyledik, davet ettik. Buna katılanların her biri bizlere teşekkür etti.İşte bu yüzden yılmayacağız” diye konuştu.

-BİZDEN SONRA GELECEK NESİLE BORCUMUZ VAR-

Boztepe, açıklamasında sonraki nesillere borçları olduğunu belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Bizden sonraki nesillere borcumuz var. Haklıların sesi de haksızlar kadar çıkacak.Her kararı eleştiren, her şeye muhalif olup da bir tek tane alternatif çözüm önerisi öne süremeyen ve amaçları üzüm yemek değil, bağcı dövmek olan, kongrelerini yapmamış, içi boş, seçimler haricinde hiç bir toplantıya katılmayan, hiç bir faaliyeti olmayan, şahsi menfaat sağlamaktan başka amacı olmayan naylon dernekler, bölücüler temizlenecek.Doğru insanların hevesle görev almak için koşacağı, radikal kararlarla yepyeni bir kurumsallaşma içerisine girecek olan federasyon için adayız. Unutmayalım.İsrail diye bir devlet yokken, Amerika'da yaşayan Museviler İsrail'i kurdu.Radyoları, televizyonları, gazeteleri, insanları, devletleri yönlendiren politikaları ile güçleri meydanda.Türk dünyası ve Türkiye Cumhuriyeti için Amerika'da yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızın yapabileceği çok şey var. Halka ve devlete yol gösterecek bağımsız, devletin üniter yapısına inanan, Atatürk ilkelerini özümsemiş bir sivil toplum örgütü için el ele.İşte bu yüzden tekrar adayım.Yeni bir 19 Mayıs için, temiz ve aydınlık yarınlar için adayım.”

ABD’de ki Türk dernek ve kuruluşlarını bünyesinde toplayan çatı örgütü TADF’nin başkanlık seçimleri her iki yılda bir yapılıyor.

ANKA