Amerikali Turk

Obama'dan cinsiyet açılımı

  • January 05, 2010 3:30 PM
Obama, üst düzey bir yönetim kadrosuna cinsiyet değişitirerek kadın olmuş birini atayarak, bir ilke imza attı. 49 yaşındaki Amanda Simpson, sanayi güvenliği bürosu ticaret departmanında üst düzey teknik danışman olarak görevlendirildi.

1990'ların sonunda ameliyatla kadın olan Simpson, yaptığı yazılı açıklamada göreve getirilmesinden dolayı gurur duyduğunu belirterek, "Başkan tarafından federal hükümete atanan ilk cinsiyet değiştirmiş kişilerden biri olarak, bunun sonuncu olmamasını umuyorum" dedi.

Eskiden Raytheon firmasında deneme uçuşu pilotu olan ve firmanın çalışanların cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaması yönünde bir politika benimsemesini sağlayan Simpson, uluslararası ticaretin yönetimi, anlaşmaların uygulanması, ülke içi ekonomik ve siber güvenliğin artırılması bağlamında ulusal güvenliğin korunmasından sorumlu olacak.

 

2005'te Arizona'dan Temsilciler Meclisi üyeliği yarışını kazanamayan Simpson, 2008'de Demokratların ulusal kongresinde Hillary Clinton delegeleri arasında yer almıştı.