Amerikali Turk

CIA’yı vuran bombacı Türkiye’de yetişmiş

  • January 06, 2010 1:27 AM
CIA ve Ürdün istihbaratı tarafından terör örgütü El Kaide’ye sızmak için görevlendirilen intihar bombacısı El Balavi’nin, Türkiye’de tıp eğitimi aldığı ortaya çıktı.

Afganistan’da Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) merkez üssüne saldırı düzenleyerek 7’si CIA ajanı, biri de Ürdünlü istihbaratçı toplam 8 ajanın ölümüne neden olan intihar komandosu Ürdün doğumlu doktor Humam Halil Ebu Mulal El Balavi’nin, Türkiye’de burslu olarak Tıp Fakültesi’nde okuduğu ve ülkesinden ayrılırken, “Türkiye’ye çalışmaya gidiyorum” diyerek yakınlarını yanılttığı bildirildi.
 
rak’taki El Kaide’nin öldürülen lideri Ebu Musab El Zerkavi’nin memleketi Zarka kasabasından olan El Balavi’nin ateşli bir cihadist  olduğu ve bu konularda niternette yazılar yazdığından dolayı bir yıl önce Ürdün Gizli Servisi tarafından tutuklanarak El Kaide’ye sızıp örgütün 2. adamı Eymek El Zevahiri hakkında bilgi toplamak için ikna edildiği ortaya çıktı.

El Kaide’nin şifreli Al Hisba Web sitesine Ebu Ducana El Horasani adıyla giren Dr. El Balavi’nin, Kızılderilileri, yerli Amerikalıları, Vietnamlıları ve fakir göçmenleri ‘zalime’ (ABD) karşı savaşa katılmaya çağırdığı belirlendi.

Ürdün’de birkaç ay tutuklandıktan sonra ülkeden ayrılıp Pakistan’a, buradan da Ürdün Gizli Servisi’nin verdiği görev gereği El Zevahiri hakkında bilgi toplamak amacıyla Afganistan’a geçen Balavi’nin ikili değil üçlü ajan oyunu oynadığı ifade ediliyor. Nitekim, “Size El Zevahiri hakkında önemli bilgiler getirdim” sözleri üzerine gittiği CIA üssünde Ürdün Gizli Servisi mensubu bir subay olan Ali Bin Zaid’in ABD’nin Chapman Üssü’ndeki toplantıda bulunması El Balavi’nin hem Ürdün istihbaratı, hem CIA hem de El Kaide’yle bağlantısını ortaya çıkarıyor. Sonuçta ise El Balavi, sadakatla bağlı olduğu El Kaide’yi tercih ederek eylemiyle görevi noktalamış oluyor.