Amerikali Turk

“Atatürk Parkı” ismi NJ`deki bir parka “resmen” verildi

  • January 06, 2010 8:46 AM
Amerika`da ilk kez toplum liderlerinin girişimi ile bir parka “Atatürk Parkı” adı verildi. Parka Atatürk Heykeli dikilecek  “Atatürk Parkı Projesi” sonunda hayata geçti ve tabela parka asılarak ismi tescillenmiş oldu.

Önümüzdeki aylarda başlayacak olan çevre düzenlemesi ile parkın yeni görünümü Türk Toplumu’na sunulacak. Parkın çevre düzenlemesi ve ardından inşaatı bittikten sonra parka Atatürk Heykeli dikilecek. Heykel Yalova Belediyesi`nin sponsorluğunda yapıldı ve park bittikten sonra Nisan ayı başında yerine konacak.

Türkiye ve Atatürk düşmanları tarafından zarar görmemesi için uzun süredir büyük sessizlik içinde yürütülen çalışma sonunda hayat verdi ve yaklaşık yarım asırdır ABD’de bulunan Türk Amerikan Toplumu’nun en büyük projesi  gerçekleşti.

Artık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Atatürk’ün adı ABD’de bir parkta yaşayacak ve heykeli olacak. Amerika’da yayınlanan Turkish Gazete’nin sahibi ve Marmara Üniversitesi Amerika Mezunlar Derneği Kurucu Başkanı Faruk Acar’ın girişimleri ile üç yıl önce başlayan ve Türk Amerikan Toplumu’nun güçlü ve lider isimlerinden Suzan Demircan’ın son 1,5 yıldır ısrarlı takip, sevk ve yönetiminde devam eden Atatürk Parkı projesi sonunda NJ Paterson Belediyesi tarafından onaylanarak hayata geçti ve öncelikle tabela parka asılarak resmen tescillenmiş oldu.
 

 
Önümüzdeki aylarda parkın peyzaj düzenlenmesine başlanacak. Daha sonra parkın duvar, ışıklandırma vb sistemi bitirilecek. En son aşamada tahmini büyüklüğü kaide hariç 3.5 ton olan Atatürk Heykeli parka dikilecek. 

Heykel Yalova Belediyesi’nden

Parka konulacak olan yaklaşık 3.5 tonluk Atatürk Heykeli Yalova Belediyesi tarafından yaptırıldı. Heykel hazır ve ABD’ye gelmeyi bekliyor. Heykelin yapımından ABD’ye teslimine kadar tüm masraflarını Yalova Belediyesi karşılıyor.