Amerikali Turk

CT Milletvekili Jim Hames`in , Afganistan İzlenimleri

  • January 06, 2010 9:52 AM
ATAA Doğu Yakası Başkan Yardımcısı Ali Çınarın katkıları ile Türk Dostluk grubuna giren Connecticut Milletvekili Jim Himes, 6 Ocak günü Stamford şehrinde, Afganistana yaptığı ziyaret ve Amerikadaki alınan yeni güvenlik tedbirleri üzerine halk toplantısı yaptı.
Amerikan Temsilciler Meclisi Komitesi üyesi olan Milletvekili Himes,Afganistanda 2 gün zaman geçirerek, Afganistanda görev yapan ordu komutanı McChrystal ve Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüştüğünü belirtti. Kandahara yakın bölgede Amerikan askeri birliklerinin güvenli bir ortam yaratmak için teröre karşı mücadele ettiklerini ve bilhassa Afganistandaki altyapının ve ekonominin düzeltilmesi için çalışmaların gözle görülür şekilde devam ettiğini söyledi. Başkan Obamanın, askeri liderlerin sundukları şeçenekler içinde Afganistan’da savaşan 68.000 kışilik Amerikan Ordusu’na takviye olarak 30.000 askerin daha bölgeye gönderilme kararını aldığını söyleyen Himes, Yeni plana göre taze birliklerin bölgeye gönderilmesine 2010’un ilk yarısında başlayacak dedi.

 
Güvenliğimiz için Taliban ile Mücadele Şart
 
Amerikan Ordusu’nun stratejisindeki en önemli noktanın “Taliban’ın çıkışını tersine çevirmek olacak.” diyen Himes, 2011 Temmuz’undan itibaren sorumluluk Afgan güvenlik güçlerine devredilerek Amerikan birlikleri Afganistan’dan çekilmeye başlayacağını söyledi. 950 Amerikan askerinin hayatını kaybettiğini belirten Himes, Türk askeri birlikleri içinde yer alan NATO gücünün önemine dikkat çekti. 7000 bin Nato askeri olduğunu söyleyen Himes,2010 yılında Amerikanın müttefik ülkelerden daha ciddi destek beklediğini söyledi.

 
CIA Büyük Bir Hata Yapti
 
CIA ve Ürdün istihbaratı tarafından terör örgütü El Kaide’ye sızmak için görevlendirilen Ürdün asıllı doktor Humam Halil Ebu Mülal El Balavi’nın , CIA Merkezi içine girerek 7 Ajanı öldürmesinin affedilemez olduğunu belirtti. Yeterli araştırma yapılmadan CIA için bu doktorun çalışmaması gerektiğini belirten Himes,gerekli hassasiyetin bundan sonra yapılacağına inandığını söyledi. Jim Himes, doğru bilgi ve istihbaratın başarı için çok önemli olduğunu dile getirerek,güvenlik konusunda yeni tedbirler gelicek mesajını verdi.

 
HİMES’in Seçmenlerinden Farklı Görüşler
 
Amerikanın güvenliği için daha çok vergi vermeye hazırız diyen seçmenler ile Amerikanın şuanda kendi iç sorunları ile uğraşması gerektiğini belirterek[1]Amerikan askeri güçlerinin Afganistan ve Irakta seçilmesini isteyen seçmenlerin tartışmalarına sahne oldu.Stamford’dan toplantıya katılan bir katılımcı, Afganistandaki yerel lider ve sivil toplum kuruluşları ile yakın çalışılmasının önemine dikkat çeker iken,Greenwich şehrinden katılan bir katılımcıda , savaş politikacıların işi değildir diyerek, savaşın bitmesi için Kuvvet Komutanlarına tüm yetkinin verilmesini istedi.New Canaan şehrinden toplantıya katılan bir katılımcı’da Irak ve Afganistandan dönen genç gazilerin işsiz olduklarını,yeterli desteğin Gazi Derneklerine verilmediğini belirterek ,bu konunun ciddi şekilde sorun olmaya başladığını dile getirdi.

 
İstanbul’a da Uğradım
 
Toplantı sonunda Ali Çınar ile kısaca görüşen Himes , Afganistana geçmeden önce İstanbulda zaman geçirdiğinide belirten Jim Himes, çok uzun zamandır İstanbulda bulunmadığını ve şehrin çok geliştiğini ve mutlu olduğunu dile getirdim dedi. Eve dönerken 3 kilo baklava aldığınıda söyleyen Himes,yemeğinize hayranım dedi. Türk Dostluk grubu olarak, Amerikadaki Türkler ile yakın çalışan Himes için bu yıl içinde Fundraising kampanyası yapılacağı belirtildi.
 
 
Connecticut Eyaletinde Çalışmalar Hızla Şürüyor
 
Amerikanın önemli eyaletlerinden biri olan Connecticut’taki milletvekilleri ile yakın çalışmaların devam ettiğini belirten Çınar, Milletvekili Rosa DeLaura ile yakında bir görüşme yapacaklarını ve Türk Dostluk grubuna girmesini teklif edeceğini belirtti. 20 yıldan beri Amerikan Temsilciler Meclisinde görev yapan DeLaura’nin Türk nüfusunun en çok olduğu New Haven bölgesinden sorumlu olmasına dikkat çeker iken, 1999’da yaşanan İzmit depreminde Türkiyeye gelerek yardımda bulunduğunu söyledi.