Amerikali Turk

Obamaların başı reklamlarla dertte

  • January 08, 2010 12:53 AM
Weatherproof Times Meydanı'nda Obama'nın firmanın ürettiği montlardan birini giymiş olarak Çin Seddi'ni ziyareti sırasında çekilmiş fotoğrafını reklam panosunda izinsiz kullandı. 'Modada Lider' sloganıyla ABD Başkanı'na atıfta bulunarak hazırlanmış reklam afişi Beyaz Saray'ın tepkisini çekebilir hatta reklamın geri çekilmesi gerekebilir. Zira Beyaz Saray'ın uzun süredir devam eden politikası gereği başkanın isminin ve resminin ticari amaçlarda kullanılmasına izin verilmiyor.

 

Weatherproof şirketinin başkanı Freddie Stollmack kasım ayında Çin'de çekilmiş fotoğrafı gazetede gördüğünde montun tanıdık geldiğini ve büyüteçle bakınca markanın logosunu gördüğünü anlattı.

 

Associated Press haber ajansı fotoğrafçısı Charles Dharapak tarafından çekilen fotoğrafın kullanım izni ajanstan alındı.

 

Ancak, Weatherproof Beyaz Saray'dan herhangi bir izin almadı. Şirket, ilanda Obama'nın ürünü onayladığına dair bir ifade olmadığı için bunun gerekli olduğunu düşünmüyor.

 

Stollmack, "Bu sadece iyi görünümlü bir başkanın üzerinde iyi görünümlü bir mont olarak görünüyor" diyor.

 

Ancak dış mekan ilan şirketinin reklamı kabul etmesine rağmen New York Times, New York Post ve Womens's Wear Daily ilanı yayınlamayı reddetmiş.

 

Öte yandan first lady Michelle Obama da bir ilanda model olarak kullanıldı. Hayvan hakları savunucusu PETA yeni kampanyası kapsamında hazırladığı ilanda, izinsiz olarak Michelle Obama'nın fotoğrafını kullandı. Bu ilan da metro istasyonlarında, dergilerde ve PETA'nın internet sitesinde yer aldı