Amerikali Turk

Doların patronu ne dedi?

  • November 16, 2009 9:58 PM
Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke, doların değer kaybı ve artan fiyatlar ile ilgili neler dedi?

Tüm dünyanın ekonomik krizden çıkışın geleceğiyle ilgili açıklamalarını merakla beklediği Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, mevcut para politikasının korunacağının sinyalini verdi.

Fed'in faiz kararı aldığı Açık Piyasa Komitesi toplantısı sonrası ilk kez konuşan Bernanke, dolardaki değer kaybını yakından takip ettiklerini, istihdam piyasası ve fiyat istikrarına yönelik rakamları da takip ettiklerini açıkladı.
Bernanke, başta artan petrol fiyatları olmak üzere bazı unsurların enflasyonu körüklemesine rağmen faizleri bir süre daha düşük tutma niyetinde olduklarını da tekrarladı.

ABD'de son dönemde çok tartışılan "batamayacak kadar büyük finansal şirketlerin de batırılabilmesi" konusunda da görüşlerini açıklayan Bernanke, yapılacak yasal düzenlemelerin bu noktaya odaklanması gerektiğini vurguladı.
Doların değer kaybının emtia fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyleyen Bernanke, "Bu da bizim enflasyon açısından takip ettiğimiz bir nokta" dedi. Bernanke, enflasyon beklenti anketlerinin de enflasyonun yükselişine ilişkin önemli bir gösterge olduğunun altını çizdi.