Amerikali Turk

Dubai'den sonra sıra Yunanistan`da mi?

  • December 02, 2009 11:40 AM
Financial Times'ta ekonomi makaleleri kaleme alan Wolfgang Münchau son yazısında Yunanistan'da artan borç oranına dikkat çekerek, bu ülkeyi de Dubai'deki gibi bir borç krizinin bekleyip beklemediğini mercek altına aldı.

Yazının girişinde, "Dubai'den sonra sıradaki Yunanistan mı olacak" diyen Münchau, bu karşılaştırma her ne kadar kategorik olarak doğru olmasa da birçok yatırımcının aslında bu farka çok da dikkat etmediğini söyledi.     

 

Yazısına Yunanistan'da artan borç yükü nedeniyle bu ülkeyi neler beklediği sorusuyla devam eden Münchau, bu ülke ile ilgili endişelerin 2009 başında Euro Bölgesi'ndeki spreadlerin aniden açılmasıyla ortaya çıktığını hatırlattı.

 

O dönemde piyasalar, bundan önce Almanya Maliye Bakanı olan Peer Steinbrück'ün Euro Bölgesi'nin herhangi bir sorun olması halinde müdahalede bulunacağın açıklamasıyla rahatlamıştı. Ortada somut bir adım olmamasına ve AB antlaşmalarına uyum için bir girişimde bulunulmaması ve herhangi bir bütçe tahsisatı olmamasına rağmen bu söz piyasaların bir süre sakinleşmesini sağlamıştı.

 

AB YARDIMI KESEBİLİR

Münchau benzer spekülasyonun yeniden ortaya çıktığını belirttiği analizde, bu sefer koşulların değiştiğini ve Yunanistan'ın, AB'nin önümüzdeki aylarda isteyeceği şartları yerine getirmemesi durumunda Birlik'ten ne sözlü ne de diğer şekilde kurtarma hamlesi göremeyeceğine dikkat çekti. 

 

Analizde, AB yetkililerinin olası Yunanistan krizinin Euro Bölgesi'ndeki diğer ülkeler üzerinde yaratacağı etkiden çok bu ülkeye yapılacak yardımın neden olacağı ahlaki tehlikenin sonuçlarından çekindiğine de işaret edildi.

 

Münchau, ayrıca Birlik'in Yunanistan'ın ayakta kalması ile birliğin istikrar anlaşmasının devamı arasında seçim yapmak zorunda kalırsa tercihini ikinci seçenekten yana kullanacağını da savundu.

 

BORÇ YÜKÜ ARTIYOR

Eldeki verilere bakıldığında Yunanistan'ın içinde bulunduğu sıkıntılı durum açık şekilde görünüyor. Ülkenin bütçe açığının bu sene gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 12.7'ye yükselmesi beklenirken, Deutsche Bank tarafından yakın zamanda yapılan bir açıklamada ülkenin kamu borcunun GSYİH'ye oranının yüzde 135 seviyesine gittiği uyarısında bulunmuştu.

 

Bununla birlikte ülkenin toplam dış borcu da yüksek seyrini koruyarak geçen sene sonunda GSYİH'ya oranında yüzde 149.2 seviyesine ulaşmıştı. Dış borcun yüksekliğinin yanı sıra ülkenin para biriminde 2006'dan bu yana yaşanan yüzde 17'lik artış da ülkenin dış piyasalarda rekabet gücünü azaltarak bu borcu kapatmasını saha zor hale getirdi.

 

AB ÜYESİ OLMASAYDI BATARDI

Münchau yazısının bu kısmında, "Yunanistan eğer Euro Bölgesi'nin bir üyesi olmasaydı, doğrudan borçlarını ödeyemez duruma düşerdi" diyerek durumun ciddiyetinin altını çizdi.

 

Yunanistan hükümeti bütçe taslağında açığını GSYİH'nin yüzde 9.1'i düzeyine düşürmeyi hedeflese de, analizde hükümetin bu amaca çoğunluğu vergi kaçakçılığına yönelik önlemlerle ulaşmayı hedeflemesinin Avrupa Komisyonu tarafından yetersiz bulunacağına ve ek önlemler alınmasını isteyeceğine vurgu yapıldı.

 

CEZA PROSEDÜRÜ İŞLEYEBİLİR

Yunanistan eğer bu önlemleri almazsa; ki bu gerçekleşmesi yüksek bir olasılık olarak görülüyor, bundan sonraki süreçte istikrar anlaşması gereği ülkeye cezai yaptırımlar uygulanması da gündeme gelebilir. Yani, AB Yunanistan'a yardım etmek yerine bu ülkeden cezasını ödemesini isteyebilir. Bu istenmeyen durum gerçekleşirse de zaten zor günler geçiren Yunanistan'ın finansal duruşu daha da kötüleşebilir.

 

AB'nin bir yandan da politik baskıyı artıracağına değinilen analizde, bunun yönetimi sert önlemler almaya yöneltebileceğini ancak buradaki asıl konunun seçimden yeni çıkan Yunan halkının bu tür zor şartlar için politikacılar tarafından hiç hazırlanmadığına da dikkat çekildi.

 

BORÇLARINI ÖDEMEZSE NE OLUR?

Ülkenin borçlarını ödeyememe ya da hâlihazırdaki borcunu çevirememe durumunda ne olur sorusu ile devam eden analizde, böyle bir şey gerçekleştiği takdirde, borçlarını çevirmek için 16 milyar euro ve yeni borç için de 31 milyar euroluk kaynak arayışına çıkacak olan ülkenin, AB'den yardım alamaz ise IMF'nin kapısını çalacağının altı çizildi.

 

Münchau, Yunanistan'ın Arjantin'in yaptığı gibi devaluasyona gitme ya da Euro Bölgesi'ni terk etmesinin mantıklı olmayacağını söylerken, ülkenin Litvanya bezeri önlemler alacağına dikkat çekti.

 

Münchau analizinin sonunda ise tıpkı Yunan halkı gibi yatırımcıların da kendilerini bekleyen gelişmelere karşı hazırlıksız olduğuna işaret ederek, yine de ülkenin doğrudan doğruya borç ödeme krizi ile karşılaşmayacağını belirtti.

a