Amerikali Turk

İşte 2010 kehanetleri

  • December 06, 2009 11:20 PM
2009 ekonomi için çok hareketli geçti. 2007'de başlayan kriz dalgası 2009'da ara ara yeni dip seviyelerin yaşandığı ama ağırlıklı olarak toparlanma işaretlerinin görüldüğü bir yıl oldu Arka arakaya çöküş senaryoları dinlediğimiz bu yılda, piyasanın büyük kahinlerinin de yanlışlar yaptı. Çizilen kara tablolarda piyasanın son dönemde yaşadığı ralli hiç bir uzman tarafından öngörülemedi.

 

2009'da son günlerinde uzmanlar 2010 için yeni kehanetlerini açıklamaya başladılar.

 

İşte 2010'da piyasaları bekleyenler

 

1) Ekonomi
Ekonomistler işsizliğin 2010'un ilk yarısında tavan yapmasını bekliyorlar. Yüzde 11'lere ulaşacağı düşünülen işsizliğin yanı sıra teşviklerinde sonuçları 2010'da kendini gösterecek. Uzmanlar 2010'un ilk çeyreğinde maaş bordrolarında mutlu eden hareketler görülmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

 

2) Gelecek tehlikeler
Küresel krizi gelişiminde pekçok katalizör rol oynadı. Bunlar mortgage kredileri, ticari emlak kredileri ve ülke borçları olarak katlandı. Uzmanlar bu noktada FED'e büyük rol düştüğü konusunda hem fikir. Bu da; FED'in tarihi düşük seviyelerdeki faiz rakamlarını, ekonomi tamamen iyileşmeden yukarı çekmemesi gerektiği.

 

4) Çift dipli resesyon
2009 yılı oratalarında ilk olarak krizin kahini Nouriel Roubini durgunluğun çift dipli olacağı ve daha ikinci dibin görülmediği söylemişti. Piyasa uzmanları da çift bir resesyonun olabileceğı görüşünde. Ekonomik iyileşmenin hasas karnı güven eksikliği. Yatırımcıların ve işverelerin tekrardan çek defterlerini kullanmalarını sağlamak gerektiği de ortak karar. Bir diğer noktada tüketici ayağı. Tüketici de ekonominin daha hızlı düzelebilmesi için harcamaya başlaması gerekiyor.

 

5) Borç batağı
Eninde sonununda hükümetler kriz nedeniyle yaptıkları harcamaları toparlamak zorunda kalacak. Pekçok geri ödeme tarihi ise 2010.

 

6) Yeni balon
2009'da Wall Street ve piyasalar çok konuşuldu. Emlak balonu kredi balonu derken 2010'da yeni bir balon daha olusması bekleniyor. Yeni balonu sigorta ödenekleri  oluşturacak. (Gazeteport/ekonomi)