Amerikali Turk

Dünya finansının Türk yıldızı

  • December 08, 2009 6:26 PM
Wall Street Journal, dünya çapında finans sektöründe en tepe noktalara kadar çıkabilecek 100 yıldız ismi açıkladı. Listeye giren tek Türk 39 yaşındaki UniCredit yöneticisi Müge Ekşi oldu Dünyanın en etkili ekonomi yayınlarından Wall Street Journal, Türk bankacı Müge Ekşi’yi finans sektöründe dünya çapında en tepe noktalara çıkabilecek 100 isimden biri olarak açıkladı.

Wall Street Journal’ın kardeş yayını Financial News dergisi, dünya çapında finansın 100 ‘yükselen yıldızı’nı belirledi. Listeye giren tek Türk yıldız, İtalyan UniCredit bankası yöneticisi 39 yaşındaki Müge Ekşi oldu.

Müge Ekşi, “Finans dünyasında 100 isim arasına seçilmem öncelikle bir Türk kadını olarak gurur verdi. Listeye girmem Türkiye’nin öneminden kaynaklanıyor. Finans dünyasında gelişmekte olan piyasaların önemi artıyor. Türkiye, Polonya ve Ortadoğu’dan kariyerlerini yapan insanları takip ediyorlar. Bu sonucu Türkiye’nin önemine bağlıyorum” diyor.

 

KANADA'DA DOĞDU
Financial News ekibi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde finans dünyasında 40 yaşın altındaki isimleri, ‘yıldız adayları’nı belirlemek için mercek altına aldı. 3 ay süren araştırma sonunda 300 yıldız adayı belirlendi. Bu adaylar da, bugüne kadarki başarıları, ellerinin altındaki güç ve çok önemli noktalara yükselebilme potansiyellerine göre elenerek 100 Yükselen Yıldız seçildi.
Listeye giren tek Türk olan Müge Ekşi, Kanada doğumlu. Mühendis olan babası 45 yıl önce Kanada’ya yerleşme kararı almış. Lise ve üniversiteyi Kanada’da bitiren Müge Ekşi, mezun olur olmaz Türkiye’ye dönerek bankacılık serüvenine başlamış. 11 yıl yatırım bankası JP Morgan’da çalışmış. Bu dönemde 1998’den başlayarak zamanının çoğu Londra’da geçmiş.

 

DEVLET VE DEV'LER MÜŞTERİSİ
Daha sonra 4 yıl Londra’da yatırım bankası Goldman Sachs’ta görev aldığını belirten Ekşi, şöyle devam ediyor:
“Bu yıl mayısta da UniCredit’te başladım. Aslında nerede olursam olayım 15 yıldır Türkiye’yle çalışıyorum. UniCredit’te genel müdür yardımcısı pozisyonundayım. Türkiye için sermaye piyasaları işlemlerinden sorumluyum. Buna hem borç, hem de hisse enstrümanları dahil. Bir de Doğu Avrupa sermaye piyasaları için üst düzey bir yatırım bankacılığı uzmanıyım. Biz portföy yönetmiyoruz. Müşterilerin her türlü borçlanma ve hisse senetleri işlemleriyle ilgili finansman ihtiyaçlarına aracılık ediyoruz. Türkiye’de hem kamu, hem özel sektörden müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

 

TÜRKİYE'DEN BEKLENTİ ÇOK
Türkiye ekonomisinin son yıllarda ciddi bir şekilde seviye atladığını söyleyen Müge Ekşi, Türkiye’nin potansiyelinin de uluslararası piyasalarda çok yüksek algılandığını anlatıyor. Ekşi, “Krize rağmen, Türkiye hiç gündemden düşmedi. Bankaların Türkiye’den ciddi beklentileri var. Büyüyen ve dengeli bir piyasa olduğundan önemi de büyük. Ekonomik gelişmelere çok olumlu bakıyoruz” diyor.

 

KRİZDEN GEMİSİNİN KURTARAN YILDIZ OLDU
Financial News ekibinin 3 ayda tamamladığı araştırma, nispeten genç olmalarına rağmen son küresel krizle oluşan ortama en iyi uyum sağlayan finansçılar üzerine odaklandı. Listeye giren isimlerden Marina Akopian (36) 3 yıl önce kurduğu Hexam Capital Partners bünyesinde gelişmekte olan ülke hisselerinden yüzde 116 getiri elde etmiş. BlueGold Capital Management kurucularından Pierre Andurand (32) petrol piyasalarından 12 ayda yüzde 210 kazanç sağlamış. Listenin en genç yıldızı ise bu yıl London School of Economics’ten mezun olan Jan Sramek (22) oldu.

 

EVEREST FATİHİ FİNANSÇI DE LİSTEDE
Yükselen yıldızlar listesi Avrupa’nın yanı sıra bu yıl ilk kez Ortadoğu ve Afrika finans sektörünü de incelemeye aldı. Listeye bu sayede, Dünya Ekonomik Forumu’nun geleceğin liderleri arasında gösterdiği Dubaili Abraaj Capital yöneticisi Mustafa Abdelwadood (39), Credit Suisse’de Ortadoğu ve Kuzey Afrika piyasalarına bakan ve bu yıl Everest dağına tırmanmasıyla dikkat çeken Steven Novick (39) ve doktorken 2000 yılında meslek değiştirerek HDG Mansur Dubai bünyesinde gayrimenkul yönetimine başlayan Rachna Upadhya (36) gibi isimler de yer aldı.