Amerikali Turk

ABD ve İngiltere’nin kredi notu tehlikede

  • December 09, 2009 1:57 AM
Moody’s ABD ve İngiltere’nin artan kamu borcu nedeniyle kredi riski notunun yeniden gözden geçirebileceğini açıkladı. İki ülkenin de notu ‘Aaa’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD ve İngiltere’nin artan kamu borcu nedeniyle en yüksek seviyede bulunan kredi riski notunun sorgulanabileceğini söyledi. Moody’s iki ülkenin ‘Aaa’ olan kredi riski derecelendirmesinin kriz sonrasındaki dönemde artan borç yükleri nedeniyle en yüksek not olan ‘Aaa sınırlarını test’ edebileceği açıklamasında bulundu. Moody’s açıklamasında İngiltere’nin krize kırılgan yakalandığını ve şimdi de borç karşılama oranının bozulduğunu, aynı şekilde ABD ekonomisinde yaşanan büyümenin bütçe açığını azaltmada ‘büyük ilerleme’ sağlamaya yetmeyeceği uyarısında bulundu.

HÂLÂ BORÇLANABİLİYOR

Moody’s, İngiltere’nin hâlâ uygun koşullarda büyük miktarda borçlanıyor olmasının ise kredi notunu desteklediğini de söyledi. Açıklamada ABD ve İngiltere’nin kurumun derecelendirme listesinde ‘esnek’ Aaa seviyesinde bulunurken, Kanada, Almanya ve Fransa ise ‘dayanıklı’ notuna sahip olduğu bildirildi. OECD’nin temmuzda yayımladığı rapora     göre ABD’nin borç yükünün, gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 2010’da yüzde 87.4’ten yüzde 97.5’e çıkacağı belirtilmişti. Ülkenin borcu kasımda 7.2 trilyon dolara tırmandı. OECD benzer bir tahmini İngiltere için de yapmış ve bu ülkenin kamu borcunun toplam ekonomik büyüklüğüne oranının, yüzde 75.3’ten 2010’da yüzde 89.3’e çıkacağını öngörmüştü.

NOT, BORÇLA UYUMLU DEĞİL

Analistler de ABD ve İngiltere’nin borç yükünün sahip oldukları kredi notu ile uyumlu olmadığını düşünüyor. Citigroup Londra’da faiz oranları stratejisti Mark Schofield “İngiltere’nin temel göstergeleri sönük ve kredi notunu desteklemiyor. İngiltere ancak sert mali önlemler aldığı takdirde Aaa olan kredi notuna sahip olmaya devam edecektir” dedi. Uzmanların eleştirilerine rağmen İngiltere’nin önlem alma konusunda aceleci davranmadığına dikkat çekiliyor. İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, ekonominin toparlanması için verilen teşviki geç çektiği için eleştirilmeyi, erken çektiği için yapılacak eleştirilere tercih edeceğini söyledi. Darling’in bu sözleri ülkenin 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük bütçe açığını azaltmak için alınacak tedbirlerin     erteleneceği     yorumuna     neden oldu.    

Notumuz artınca Guatemala’ya ancak yetiştik

Fitch’in, Türkiye’nin notunu iki basamak arttırmasıyla Türkiye Guatemala’ya yetişirken, krizden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen İzlanda’nın yine altında kaldı. Fitch’in, Türkiye’nin notunu iki basamak yükseltmesi Türkiye’ye bugüne kadar yapılan ‘not haksızlığı’nın daha net ortaya çıkmasını sağladı. Fitch’in not listesine göre, Türkiye’nin notunun BB+’ya yükselmesi ile birlikte, notu BB olan Endonezya, Filipinler, Kosta Rika ve El Salvador’u geride bıraktık. Notumuz BB+’ya geçince, Azerbaycan, Guatemala, Kolombiya, Letonya, Makedonya, Mısır, Panama ve Romanya’nın yer aldığı gruba yerleştik. Fitch’in not listesine göre, Türkiye’nin yer aldığı grubun üzerinde notu BBB- olan ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler arasında ise krizden en çok etkilenen İzlanda da yer alıyor.