Amerikali Turk

Ev sahipleri kiracı olma peşinde

  • December 10, 2009 11:30 PM
ABD'de konut fiyatlarında yaşanan büyük düşüşün kiralara da yansıması, ülkede yaşayanların mortgage kredisiyle aldıkları evleri bırakıp, kiracı olmayı seçtiği bir dönemi başlattı.

The Wall Street Journal'da (WSJ) yayımlanan bir haberde, mortgage kredisi ile ev sahibi olanların, son küresel krizle konut fiyatlarında yüzde 50'ye yakın düşüş yaşanmasının ardından kiracı olmayı tercih ettiğine dikkat çekti.

Gazete, mortgage kredisiyle satın alınan evlerin şu andaki değerinin bankadan alınan kredi miktarının çok altında kalması yüzünden ev sahiplerinin bilerek kredilerini ödememe yolunu seçtiğine işaret etti.

DAHA UCUZA LÜKS EVLERE TAŞINIYORLAR  
WSJ, bunun sonucunda evleri elinden alınan ve kredi taksidi ödemekten kurtulan ev sahiplerinin, taksit için ödedikleri miktarın çok daha altında fiyatlara lüks semtlerde kirada oturma fırsatı yakaladığını da belirtti.

Ülkedeki ev sahiplerinin kiracı olmayı seçmesi, küresel finans krizinin ardından Amerikan Rüyası olarak bilinen bir ev sahibi olma fikrindeki değişikliği de ortaya çıkardı.

Amerikan Rüyası'nın, ev sahibi olmaktan ev kiralamaya dönmesi vatandaşların hayat standartlarında iyileşmeyi de beraberinde getirdi.

Bu yöntemi seçerek artık mortgage kredisi ödemeyen ve öğretmen olan Shana Richey gazeteye yaptığı değerlendirmede, "Bu şekilde yaşamak çok daha iyi" dedi. Haberde, Richey'in mortgage kredisini ödemeyi bıraktığında ödemesi gereken miktarın, evinin o dönemdeki değerinden yaklaşık 230 bin dolar daha fazla olduğu da belirtildi.

BANKA ATANA KADAR ÖDEMİYORLAR    
WSJ, bu yöntemi seçenlerden bir kısmının evlerini ve ödedikleri kredileri arkalarına bakmadan bırakıp gitme yolunu, diğer bir kısmının da krediyi kullandıran bankaların onları dışarı atana kadar ödeme yapmamayı seçtiği yazdı. 

ABD'de giderek yaygınlaşmaya başlayan bu yöntemin, ülkenin ekonomisine hem olumlu hem de olumsuz yansıması bulunuyor. Analistler, kredilerin ödenmemesinin bankaları zarara uğrattığını söylerken, diğer yandan insanların cebinde daha fazla para kalmasının, harcamaları artırıp ekonomiyi canlandıracağını da belirtiyor.

Analistler ayrıca mortgage kredi borcu, sahip oldukları evin miktarından daha fazla olanların sayısının 2010 sonunda 21 milyona çıkacağını öngörürken, bu durumda olan her beş kişiden birinin anlaşmasını feshetmesi durumunda, bankalara ve yatırımcılara maliyetinin ise yaklaşık 400 milyar dolar olacağı uyarısında bulunuyor