Amerikali Turk

Yeni tasarı Wall Street'teki partiyi bitiriyor

  • December 14, 2009 1:23 AM
The Wall Street Journal bu hafta içinde ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen finans sektörüne yönelik yeni reformun tasarısının kazananlarını ve kaybedenlerini mercek altına aldı.

WSJ tarafından "Winners and losers in the bank reform bill" (Bankacılık reform tasarısının kazananları ve kaybedenleri) başlığı ile yayımlanan haber analizde yönetimin finansal sistem üzerindeki denetiminin artıracağı vurgulandı ve Wall Street'e verilen mesaja dikkat çekildi.

 

Gelişmeyi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tasarıyla ilgili görüşlerine yer vererek yorumlayan WSJ, başkanın şu ifadelerini öne çıkardı: "Yasa Wall Street'e en açık şekilde 'partinin sona erdiğini' söylüyor."

 

Temsilciler Meclisi'nden Cumhuriyetçiler'in desteği olmadan geçen yasa tasarısının ABD Senato'sunda sert tartışmaları ortaya çıkarması beklenirken, kanunlaşıp kanunlaşmayacağının ise bu şartlar altında henüz belli olmadığı belirtiliyor.

 

WSJ, tasarı kanunlaştığı takdirde bunun kimlere kayıp şeklinde yansıyacağı ile kimlerin bu işten kazançlı çıkacağını şu şekilde özetledi:

 

"KAYBEDENLER

 

Büyük Bankalar daha yüksek sermaye ve likidite standartları ile karşı karşıya kalacak. Yönetim, ekonomiye karşı tehlike yaratan sorunlu olmayan şirketleri dahi küçültme yetkisine sahip olacak.

 

Hedge Fonlar ve diğer alternatif yatırım şirketleri bundan sonra ABD Sermaye Piyasası Kurulu'na kayıtlı hale gelerek, yatırım stratejilerinin daha fazla inceleme altına alınmasına izin verecek.

 

Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley ve benzeri, özel işlem hakkı da denilen şirketin parasını hisse senetleri ve emtia piyasında değerlendiren büyük menkul kıymet şirketlerin, risk yarattığı takdirde bu işlemleri yapmaları engellenecek.

 

Tasarruf Gözetim Dairesi'nin (OTS) görevi sona erecek.

 

Büyük bankaların birleşerek daha büyük banka olma talebi, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından ekonomi için risk taşıdığına inanılırsa onaylanmayabilecek. Ayrıca, bir bankanın 25 milyar doların üzerinde varlığa sahip herhangi bir şirketi satın alması da Fed onayına tabi olacak.

 

KAZANANLAR

 

JP Morgan ve Bank of America gibi ABD'nin en büyük mortgage kredi sağlayanları için 'susturma kuralı' da denilen ve iflas hakimlerine birinci dereceden ipotek şartlarını düzenleme hakkı veren uygulamalara izin vermeyecek.

 

Kredi ve banka kartı kullanıcılarını korumak için Finansal Tüketici Koruma Birimi kurulacak ve kredi uygulamalarını denetleyecek. Kurum, büyük olasılıkla bir kredinin ilk verilişinde teklif edilen cazip oranları ve ATM kartlarından hesaptaki paranın bitmesinden sonra çekilen nakite uygulanan ücretleri gözetim altında tutacak.

 

General Electric, finansal işlemler yürüten birimi GE Capital'i elinde tutmaya devam edebilecek.

 

OTS'nin yerine Tüketici Koruma Dairesi ve finans şirketlerinin sisteme risk oluşturmasını önlemeyi amaçlayan Finansal Hizmetler Denetleme Konseyi kurulacak."