Amerikali Turk

Ülker, Godiva’yı çok iyi yönetti

  • December 14, 2009 2:21 AM
Amerika’nın önde gelen iş dünyası yayınlarından Harvard Business Review, Yıldız Holding’in 2007 yılı sonunda, dünyanın lider premium çikolata üreticisi Godiva’nın satın alınması sırasında ve sonrasında yürüttüğü stratejisini dünyaya örnek gösterdi. Aralık 2009 sayısında “Birleşmeler ve Satın Almalar” bölümünde Yıldız Holding’in Godiva’yı satın almasının ardından izlediği yönetim stratejisine geniş yer veren dergi bunun için kıdemli editörlerinden Anand P. Raman’ı İstanbul’a gönderdi.

Yıldız Holding’i ve Godiva’yı daha yakından tanımak için Türkiye’ye gelen, üretimden pazarlamaya kadar bütün aşamaları yerinde gören ve İstanbul’da Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’le, New York’ta da Godiva’nın CEO’su Jim Goldman ile görüşen Raman, izlenimlerini “Satın aldığınız şirketi entegre etmeyin, onlarla iş birliği yapın” başlığıyla makalesinde yayımladı.

Makalede, Godiva için farklı bir yöntem uygulandığı belirtilirken, bu yöntem satın alınan şirketlerin kültürlerini değiştirmeden, şirket yönetimine tam otonomi vererek ve onları bağımsız bir şirket olarak konumlamak olarak açıklanıyor ve bu yeni yaklaşıma “ortaklık” adı veriliyor. Ayrıca Godiva’ya operasyonel özgürlük verildiği ve her iki tarafın güçlü olduğu alanlarda entegrasyona gittiği belirtiliyor