Amerikali Turk

Finansal ligin yeni yıldızı Şangay

  • December 15, 2009 1:11 AM
Gelmiş geçmiş en büyük ekonomik krizini yaşayan dünya yıldızlarını bir bir kaybediyor Dünya finans liginin NewYork'tan sonraki ikinci ismi Londra'nın gelecek on yılda yerini Asya'nın parlayan yıldızı Şangay'a bırakacağı belirtiliyor.

 

Boom and Gloom tarafından yapılan ve NewYork, Londra,Şangay ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 600 üst düzey yöneticinin katıldığı anketten çıkan sonuçlar krizle birlikte prestij kaybı yaşayan Londra'nın yakın gelecekte yerini Şangay'a bırakılacağı yönünde çıktı.

 

Çıkan sonuçları yorumlayan ekonomistler dünya çapında şirketlerin küresel mali krizde farklı oranlarda etkilendiklerini ve Doğu'daki ekonomilerin geleneksel ekonomilerinin hala güçlü olduklarını ve bunun ekonomide dengesizliklere neden olduğunu söyledi.

 

Şangay'da iş sahiplerinin ve şirketlerin yüzde 90 olan karlılık oranlarının, 2010 yılına girerken Londra'nın yüzde 22 oranı ile karşılaştırıldığında çok daha iyi durumda olduğu belirtiliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'n deki  şirket sahiplerinin ise  2010'a ait  ekonomik beklentilerinin  yüzde 69 oranında iyimser ve  güvende olduğunu söyledikleri ifade ediliyor.