Amerikali Turk

FED faizi sabit tuttu,

  • December 17, 2009 11:24 AM
ABD Merkez Bankası, ekonominin düzelmeye devam ettiğini ve istihdam piyasasındaki kötü gidişatın hafiflediğini bildirdi ABD Merkez Bankası (Fed), Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren toplantıda, piyasaların beklentileri doğrultusunda yüzde 0-0,25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.

 

Toplantıdan sonra yaptığı açıklamada Fed, acil kredi olanaklarının büyük bölümünü planlandığı gibi 1 şubatta devre dışı bırakacağını belirterek, ekonomideki düzelmenin altını çizdi. Açıklamada, ''Ekonomik faaliyet düzelmeyi sürdürdü, istihdam piyasasındaki kötüleşme hafifledi'' denildi.

 

Fed, geçen yıl finansal krizle mücadelede ekonomiye 1 trilyon dolardan fazla kaynak sağlayarak, bir dizi acil önlem almıştı.

 

Fed açıklamasında, ''kaynak kullanımında düşük faizler, durgun enflasyon eğilimleri ve istikrarlı enflasyon beklentileri dahil ekonomik koşulların, muhtemelen faiz oranlarının uzun bir süre olağanüstü düşük seviyelerde tutulmasını gerektireceği'' ifadesini kullandı.

 

Fed, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0,25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını o tarihten bu yana değiştirmedi.

 

New York'ta Easy Forex şirketinden piyasa uzmanı Melvin Harris, Fed'in faiz kararının, mevcut faiz oranlarını gelecek yılın ikinci yarısına kadar yükseltmeyeceğini teyit ettiğini söyledi.

 

Senato Bankacılık Komitesi yarın, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin ikinci bir dört yıl daha Fed başkanlığı görevi için adaylığını oylayacak.

 

Açıklama sonrasında New York menkul kıymetler borsasında Dow Jones sanayi endeksi 10,88 puan düşüşle 10.441,12'den kapandı.

 

Nasdaq bileşik endeksi 5,86 puan artışla 2.206,91'den kapandı.

BERNANKE'NİN YENİDEN ATANMASI BEKLEMİYOR
Time dergisi tarafından 'Yılın Adamı' seçilen Fed Başkanı Ben Bernanke'nin, bugün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'nde yapılacak oylama ile ikinci dönem için Fed Başkanlığı görevine getirilmesi bekleniyor. Senato Bankacılık Komitesi, Bernanke'ye ilişkin toplantıyı Türkiye saati ile 16.30'da yapacak.

 

Toplantıda Bernanke'nin Fed başkanlığı görevini ikinci dönem için sürdürme konusunda onay almasına kesin gözüyle bakılırken, aralarında Jim Bunning'in de olduğu senatörlerin eleştirilerde bulunmaları bekleniyor.

 

Senatörler Bernie Sanders ve Jeff Merkley kesinlikle Bernanke'ye karşı oy kullanacaklarını belirtirlerken, Senatör John McCain dea karşı oy kullanma eğiliminde