Amerikali Turk

Borç batağındaki dört büyük

  • December 18, 2009 1:28 AM
Krizde çok büyük rol oynayan ve üst üste kurtarmak için para pompalanan 4 büyük firma korkutmaya devam ediyor Finans dünyasını ayakta tutumak için hükümetler kesenin ağzını açmakta çok bonkör davrandı. Şimdi bu davranışın karşılığı bekliyorlar. İyileşme sürecinden çok büyük bankalar geçtiğimizi haftalarda, aldıkları paraları geri ödeme planlarını açıklamaya başladı.

 

Krizde çok büyük rol oynayan ve birkaç kez üst üste kurtarmak için para pompalanan 4 büyük firmadan ise hala bir ses çıkmadı.

 

Bu fşrmalar hükümetten hayat öpücüğü alarak yaşamına devam eden, bir zamanların en büyük sigorta şirketi American International Group (AIG), Fannie Mae, Freddie Mac ve Genetal Motors'un finans kolu GMAC.

 

Tabiki sadece sıkıntı yaşayanlar bu saydığımız şirketler değil. Fakat bu dört büyüğün yaşadığı sıkıntı fiyasalrda tedirginliği arttıran nedenler arasında sayılıyor.

 

Bu şirketlerin vergi mükellefleri için oluşturduğu risk büyük bankalarınkinden daha fazla.

 

Yılınsonuna yaklaştığımız şu günlerde en önemli mortgage sağlayıcıları Fannie ve Freddie hala hazine ile uzlaşma yolu arıyor.

 

Her ne kadar bu dört büyük işletme tamamen aynı işi yapmıyorsa da bazı durumlarda birbirlerine mortgage garantisi satıyorlar. Satışlardaki artışların şirketlerin zararlarını karşılamasının yanı sıra vergi mükeleflerinin parası, bankaları, yatırımcıları ve kendi ipoteklerini korumak amacıyla kullanılıyor.

 

15 milyar doları Kasım ayında Fannie olmak üzere Fannie ve Fredie  112 milyar dolar mortgage aldı ve yeniden sattı. Buna karşılık hazineye yapması gereken geri ödeme miktarı 400 milyar doları buluyor. Yılsonu gelmesine rağmen ikili henüz bir plan çizilmiş değil.

 

Bir başka problemli, GMAC ise TARP'ten 13.4 milyar dolar destek aldı. 5.6 milyar dolarlık destekte yola çıkmışken stres testi durumun kötü olduğunu gösterdi.

 

Sigortacılık devi AIG 2 milyar doları özel olmak üzere 30 milyar dolar destek aldı.  

 

Bununla birlikte ciddi sıkıntı yaşayan bir başka banka Citi geçtiğimiz hafta geri ödeme yapacağını açıkladı. Citi ile birlikte Wells Fargo'da hazineye ödeme yapacağını açıkladı. Geri ödemeler ile 345 milyar dolarlık tazminat ödenmiş olacak.