Amerikali Turk

Economist: Açılım PKK'yı korkuttu

  • December 18, 2009 2:01 AM
The economist, açılım süreci İÇİN İLGİNÇ BİR YORUM YAPTI

 

AK Parti hükümetinin demokratik açılımla Kürt kökenli vatandaşlara daha fazla kültürel hak tanıma gayreti içinde olduğunu

vurgulayan The Economist dergsi, "Erdoğan'ın Kürt dili üzerindeki yasağı kaldırma ve Kürtçe isimlerin yeniden kullanımı gibi kültürel hakları tanıması, teröristleri ürkütmüş durumda." ifadesini kullandı.

Geçmişte de merhum eski Cumhurbaşkanı Özal'ın bazı PKK'lılara af getirme girişiminden sonra provakasyonların arttığını yazan The Economist, 33 erin öldürülmesinin de bu girişimden sonra meydana geldiğine dikkat çekti.

TOKAT SALDIRISI VE AÇILIM

Geçtiğimiz günlerde Tokat'ta 7 askerin öldürülmesinin, Turgut Özal dönemindeki provakasyonları hatırlattığını kaydeden

dergi, bu saldırının bu sefer AK Parti tarafından Kürtlere bazı kültürel hakların tanınmasına yönelik girişimlerden hemen sonraya denk geldiğini yazdı.

AÇILIM SUYA DÜŞTÜ

Böyle bir ortamda AK Parti'nin demokratik açılımının 'bir nevi suya düştüğü' tabirini kullanan The Economist, Anayasa

Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararından sonra ülke genelinde olayların arttığına dikkat çekti.

The Economist dergisi, Muş'ta yaşanan olayların da Kürt-Türk çatışmasının gitgide yükseldiğine işaret ettiğini ancak bunun da hükümeti zayıflatmaya çalışan Ergenekon'un işi olabileceğine yönelik iddiaların olduğuna işaret etti.

Haberin sonunda, "Başbakan Erdoğan ne yapmalı?" sorusunu soran The Economist, "Demokratik açılımda daha da ileriye gitmek Erdoğan için oy kaybı anlamına gelebilir. Belki Erdoğan bu açılımda daha da cesaretli olabilir. AK Parti bu süreçten dolayı birkaç oy kaybedebilir, ama Türkiye hala barışı kazanabilir."