Amerikali Turk

2009'da tarih oldular

  • December 19, 2009 4:55 PM
2009 zor bir yıl oldu. Bazı büyükler 2009'da kepenkeleri indirmek zorunda kaldı. İşte 2009'da tarih olanlar 2009 düşünülenden zor geçti. Gözler 2010'da.

 

Ekonomideki toparlanma çabaları verilen teşvik ve indirilen faiz oranlarıyla desteksağlansa da bazı sektörler ağır yara aldı.

Hem yurt içinde hem de yurtdışında kepenkleri indirip tarih sayfalarına karışanlar kimler bir bakalım

Yurtdışında ABD krizden en ciddi yara alan ülke oldu. Piyasaya pompalanan para bazı kurumları kurtarmaya yetmedi.

Bunlardan ilki 60 yıldır tüketici elektroniğinde önde gelen perakende zincir Circuit City oldu. 2008'in son aylarında alarm vermeye başlayan Circuit City 2009'la birlikte tarih oldu.

 

Bir başka isim ise otomotiv dünyasının efsanesiydi. GM'de yaşanan dalgalanma teker teker markaların elden geçmesine neden oldu.

1990'larda piyasaya sürülen Saturn markası artık yollara çıkamayacak.  Son model ise 2010 Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bir başka hayalleri süsleyen otomobil ise 1926 yılında doğan Pontiac idi. Bu markada 2009 itibariyle tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

Teknolojinin ilerlemesi ve dijital kameraların pazarı kapatması ile albümleri süsleyen fotoğraflar kalmadı. Bu da Kodakchrome'un sonunu getirdi. Kodak Chorme 1973'te Paul Simon'ın şarkılarına bile konu olmuştu.

Bir başka şaşırtan batış hikayasai de Procter&Gamble'ın kozmetik devi haline getirdiği Max Factor oldu. Firma geçtiğimiz Temmuz ayında iflas bayrağını çekti. Marka 1920'lerde başladığı hayatına 2009'da so verme zorunda kaldı.

Bir dönemin sembolü Raks, resmen iflas etti. Maxell, Kodak, JVC gibi dünya devleriyle rekabet eden Raks'ta iflas etti.

Avrapa'da da önemli bir isim moda dünnyasını  sarstı. Geçen yıl büyük umutlarla transfer edilen CEO Bruno Saelzer'in çabaları, uzun süredir mali krizde olan ünlü Alman moda devi Escada'yı kurtarmaya yetmedi. Piyasada 92 milyon euro batıran firmanın 100 milyon euro borcu olduğu açıklandı.

Türkiye'ye döndüğümüzde durum biraz daha vahim. İlk akla gelen tekstik sektöründe yaşanan yaprak dökümü. Yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan ünlü çorap markası Berk iflas etti.