Amerikali Turk

Kriz mi ne krizi?

  • December 23, 2009 2:47 AM
Kriz dünyayı ikiye böldü. Açlar ve zenginler. İşte zenginler dünyasında işlerin iyi gittiğinin göstergesi bir fuar kapılarını geçtiğimiz günlerde açtı. İşin ilginç yanı bu fuarın hedef kitlesinin kemiğini Türkler oluşturuyor

Dünyanın bir bölümü kıtlık ve sefalet içinde kırılıyor. Küresel kriz de sürece tuz biber ekti.

Fakiri daha da fakirleştiren kriz, toplumun bazı kesimlerini de gerçekten 'teğet' geçti. Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde bir fuar düzenleniyor. Ama bu fuar öyle herkesin gidip görebileceği bir fuar değil.

Amsterdam'da başlayan bu fuar ne mortgage borçlularını ne kredi kartı mağdurlarını ne de açları ilgilendiriyor.

Milyonerler için en iyi yıl hediyelerinin yer aldığı bu fuar 2002 yılında Alman dergisi Miljonair'ın pazardaki boşluğu görmesi ile start verdi.

Geçtiğimiz senelerde Türkiye'de de zenginleri ağırlayan fuar; Şangay, Dubai ve Moskova'da futursuzca herşeye para harcayabilen insanları davet ediyor.

Linsay Lohan'dan daha sert çakılan dünya ekonomisi zenginler fuarının da ana hedef kitlesine dönmesine neden oldu.

İşte burda ironik kısım kendini gösteriyor. Fuarın belirlediği temel hedef kitle; Hollanda, Almanya, Rusya ve Türkiye'deki zenginler. Türkiye'nin pekçok liginde son sıralarda yer almasının aksine zenginler fuarının ana hedef kitlesini oluşturuyor.

Paranın alabileceği en uç endüstri materyallerinin bulunduğu fuarda şamdanlar, avizeler, çeşmeler çok ilgi gören öğeler.

Krizde işlerin değişmediğini katılımcıların yorumlarında da anlamak mümkün Mercedes Benz Hollanda temsilcisi Aldi van Troost yapılan işin ayın olduğunu geçtiğimiz yıllarda 1oo milyon eurosu olanın şimdi 60 milyon eurosu olduğunu, bu karşılık harcamaların kısılmadığını belirtiyor.

Küresel krizi ne kadar sert olursa olsun bu yıl 50 bin kişi Amsterdam'da fuarın kaplarına serilen kırmızı halıdan geçti.

20 milyon dolarlık yatların, şişesi 5 bin dolar olan viskilerin, tabağı 162 dolar olan istridyelerin yer aldığı fuar bu yılda gururla meraklılarını ağırlıyor.