Amerikali Turk

Riski tahmin eden CEO yılın adamı seçildi

  • December 25, 2009 1:11 AM
Goldman Sachs’ı son 75 yılda görülen en derin ekonomik durgunlukta yara almadan kurtarmakla kalmayıp, dünyanın bir numaralı yatırım bankasına dönüştüren Lloyd Blankfein, Financial Times gazetesi tarafından yılın adamı seçildi

Financial Times’ta “Master of risk who did God’s work for Goldman Sachs but won it little love” başlığıyla yayımlanan analizde, Goldman’ı dünyanın en büyük yatırım bankası haline getiren İcra Kurulu Başkanı Llyod Blankfein’in başarı öyküsü anlatıldı. 

 Son üç yıldır bankanın başında olan Blankfein, Wall Street’teki diğer yatırım bankalarının büyük darbeler aldığı ekonomik krizde, Goldman’ı 31 bin 700 çalışanına toplamda 23 milyar dolar ikramiye dağıtan bir banka haline getirmeyi başardı.

FT, Goldman’ın başarısının büyük bir kısmında Blankfein’in parmağı olduğunu belirtirken, yöneticinin görev süresinde risk almayı ön plana çıkardığını ve yatırım bankacılığı tavsiyelerini çok fazla dikkate almadığına dikkat çekti. 

RİSKLERİ GÖRDÜ

Öte yandan, 2009 yılında Wall Street, vergi mükelleflerinden alınan paralarla ayakta kaldığı yönünde sert eleştirilere maruz kalırken, Goldman’ın dünya genelindeki hükümetlerle olan derin bağlarının, şirketi Wall Street’teki hırs ve aşırılığın sembolü haline getirdi.

FT, analizinde Lloyd Blankfein’i yılın adamı olarak seçmesinin nedenini, kriz zamanında Goldman’ın bir krizinin kazananı haline getirmesi ve küresel yatırım bankacılığına yönelik doğru iddialarda bulunmasını ve riskleri görüp ona göre hareket etmesini gösterdi. 

Gazete aynı zamanda Blankfein’ın 1930’lı yıllardan bu yana görülen en ciddi krizde kişiliği ve yaptıklarıyla Wall Street’in yüzü haline geldiğine de değindi. 

GOLDMAN’IN EN KOMİK ADAMI

FT, analizine yorum yapmak istemeyen Blankfein için sıkıcı bir bankacı tanımı için antitez oluşturduğunu yorumunu yaptı ve Goldman çalışanlarının patronlarını bankanın en komik adamı olarak tanımladığına dikkat çekti. 

Diğer yandan Goldman’ın en yakın rakibi olan yatırım bankası Morgan Stanley’nin başkanı John Mack, Lloyd için “Akıllı, cana yakın, enerjisi yüksek, komik ve çok hızlı bir adam” yorumunu yaparken FT, yöneticinin en değerli özelliğinin uyum yeteneği olduğunu belirtti ve Llyod’un bankadaki yükselişinin bu özelliğinden kaynaklandığına dikkat çekti. 

BLANKFEIN KİMDİR?

Blankfein, 1954 yılında ABD’nin Bronx eyaletinde dünyaya geldi. Ailesi 1880’li yıllarda Doğu Avrupa’dan ABD’ye göçtü. Aile, New York tekstil sektöründe başarılı olsa da Büyük Buhran döneminde battı.

Hukuk eğitimi alan Llyod, kariyerinin başlarında yatırım bankacısı olmak için Morgan Stanley ve Goldman’a başvurdu ancak bankalarca geri çevrildi. Daha sonra emtia ticareti yapan J. Aron’a giren Llyod, Goldman’ın şirketi kendi bünyesine geçirmesiyle kendini Goldman’ın ticaret biriminde buldu. 

Bu birimin bankaya en fazla geliri kazandırmaya başlamasının ardından, 2006’da bir önceki İcra Kurulu Başkanı (CEO) Henry Paulson’ın ABD Hazine Bakanı görevine getirilmesinin ardından Goldman’ın CEO'su oldu. 

Göreve geldiği zamanlarda bankanın yatırım birimi ile danışmanlık ve ticaret birimleri arasındaki sınırların çok belirsiz olduğuna dikkat çekti ve 2007’den sonra bankayı kendi istediği yöne, yani riskli yatırım bankacılığına yöneltti ve Goldman’ı dünyanın en büyük yatırım bankası haline getirdi.