Amerikali Turk

Wall Street’i kaynağı belirsiz para uçurmuş

  • January 07, 2010 12:05 AM
Türkiye 2009 yılı boyunca yurda giriş yapan kaynağı belirsiz para tartışmalarına sahne olurken, benzeri bir polemik ABD’de başladı.

Amerika piyasalarındaki likiditeyi takip eden araştırma şirketi TrimTabs CEO’su Charles Biderman, ABD borsalarının 2009’da ralli yapmasına sebep olan olağandışı durumların hükümetin hisse alımı gibi gizli hamleleriyle açıklanabileceğini söyledi. Biderman, hisse fiyatlarını bu kadar çabuk artıran paranın kaynağının belirlenemediğini söyledi. Geçen yıl piyasadaki sermayeyi 6 trilyon dolar artırmak için gereken 600 milyar dolarlık net nakdin kaynağının TrimTabs tarafından belirlenemediğini belirten Biderman, paranın şirketler, yatırımcılar ya da emeklilik fonları gibi olağan kaynaklardan gelmediğini söyledi.

Biderman “ABD hükümetinin otomotiv, emlak ve bankalar ile aracı kurumları desteklemek için yüz milyarlarca dolar harcadığını biliyoruz. Neden borsa da desteklenmesin?” Borsayı çok rahat manipüle edebilir” dedi. Piyasa analistleri ise bu teoriye karşı çıktı.