Amerikali Turk

Mavi derili Avatar, Murdoch'u 'yeşile' boyadı

  • January 09, 2010 1:14 AM
Mavi derili Na'vi halkı, bir süredir sıkıntılı günler geçiren medya patronu Rupert Murdoch'un "yeşile" olan hasretini giderdi.

Avatar filminin gişelerde kazandırdığı dolarlar, Murdoch'un sahibi olduğu "20th Century Fox" film yapım ve dağıtım şirketini girdabın eşiğinden dönderdi. 

1997 yılında tüm rekorları alt üst eden Titanic filminden sonraki ilk filmiyle muhteşem bir dönüş yapan ünlü yönetmen James Cameron, 20th Century Fox film şirketinin kahramanı oldu. Dünyadaki birçok sinemada 3 boyutlu gösterilen ve şimdiden 1,1 milyar dolar hasılat elde eden Avatar'ın, pahalı 3 boyut bilet fiyatları sebebiyle tüm zamanların en yüksek hasılat getiren filmi olması bekleniyor. Tek bir filmin hasılatının, bir medya patronunu etkilemesi Hollywood'da ender görülen bir olay olarak yorumlanıyor. Özel 3-D kameralarla çekimi yapılan ve olağanüstü bir bilgisayar grafik sürecinden geçen film 400 milyon dolara mal olmuştu. Yapımcılar yüksek maliyetli filmin beklenen başarıyı elde edememesi halinde film şirketinin bağlı olduğu Murdoch'a ait NewsCorp'u ciddi olarak sarsabileceğinden korkuyorlardı.

KRİZ KORKUSUNUN YERİNİ DOLAR KAZANMA HIRSI ALDI

Ancak 20th Century Fox ve bağlı olduğu News Corp'ta bugünlerde korkunun yerini, "daha ne kadar kar edilebileceği" hesaplarının keyfi sarmış durumda. Film, NewsCorp'un borsa hisselerini bile yükseltiyor. Filmin ilk özel gösterimlerinin yapıldığı 10 Aralık tarihinden itibaren medyada yer alan olumlu eleştirilerle NewsCorp hisseleri bugüne kadar 12 puan değer kazandı.

NewsCorp, medyadaki birçok rakibine göre daha fazla oranda film şirketi karına bağımlı. Şirketin, Fox Tv ağından, Wall Street Journal'a kadar uzanan medya kurumları daha çok reklam gelirlerine bağlı. Ancak, ekonomik kriz bu reklam gelirlerinde ciddi erimeye yol açmış durumda. Grubun film şirketi ise, Avatar dışında, "Ice Age: Dawn of the Dinosaurs"  ve "X-Men Origins: Wolverine." gibi hit filmlerle şirketin kar kaynağı oldu.

Huffington Post'ta yer alan analizde, film şirketinin tek başına grubun bu yılki karının üçte birini sağalayacağına vurgu yapıldı. Avatar'ın, dünya çapında 1,8 milyar dolarlık hasılatıyla tüm zamanların en çok kazandıran filmi olan Titanic'i yakalayıp geçebileceği belirtiliyor. Öte yandan Avatar, sadece yapımcılarına değil, gösterime girdiği sinema zincirlerine de kazandırıyor. Regal Entertainment Grup ve Cinemark Holding'in hisseleri de Avatar gösterime girdiğinden beri yüzde 5 yükseldi.  

Haber7