Amerikali Turk

Bir medya devi daha el değiştirecek

  • January 10, 2010 2:15 AM
Kanada medyası, CanWest Global İletişim'in bünyesindeki gazeteleri satışa çıkardığı haberiyle çalkalanıyor Kanada gündemine bomba gibi düşen habere göre, grubun bünyesindeki tüm gazeteler, şirketin 3 milyar doları bulan borçları nedeniyle satışa çıkarıldı.

Ülkenin en büyük gazetelerinden National Post başta olmak üzere, günlük yayınlanan 10 gazetenin içinde olduğu toplam 26 gazeteye müşteri arayan CanWest Global, yayınlarını pazarlaması için RBC Bank ile anlaştı.

Aralarında Global TV, HGTV, BBC Canada, National Geographic gibi Kanada'nın önde gelen televizyon kuruluşlarını da elinde tutan CanWest Global, aylık 5 milyona yakın ziyaretçisiyle internet medyasında da ülkenin güçlü kuruluşları arasında yer alıyor. Şirketin ülke genelindeki gazetelerinin tirajı 5 milyonu aşıyor.

CanWest Global'in kurucusu Izzy Asper ve onun 2003'de ölümü üzerine yerine geçen oğlu Leonard Asper'e danışmanlık yapan Ray Heard, ''Bugün hayatımın en berbat günü. Izzy'nin mirası, artık kontrolden çıktı'' dedi.

Finans çevreleri, alacaklı olanların talip olmasına rağmen, şirket yöneticilerinin daha iyi teklifler olduğu gerekçesiyle kredi verenlerle masaya oturmaya yanaşmadıkları yorumunu yapıyor.

CanWest Global, Türkiye'de Uzan Grubundan TMSF'ye geçen Star TV ihalesine de katılmış, bu kanalı satın alamayınca Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk radyolarını satın almıştı. Grup, 2008 Mayıs ayında elindeki tüm radyo kanallarını satarak Türkiye pazarından çıkmıştı.

Haber7