Amerikali Turk

Wall Street'te gözler ikramiyelerde

  • January 11, 2010 8:18 AM
Finans dünyasının kalbi olan Wall Street'te bu haftadan itibaren ödenecek ikramiyeler açıklanacak.

Hükümetin tüm karşı çıkmalarına ve baskılarına rağmen yöneticilere büyük miktarda ödemelerin yapılması bekleniyor. Kamuoyu ise krizden sorumlu oldukları düşünülen üst düzey yöneticilere para yağdıran Wall Street'in bu tutumuna öfkeli. Federal yardım alan 5 büyük banka Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley ikramiye ödemeleri için 90 milyar dolar ayırdı. Bu rakamın içinde maaşlar, sosyal ödenekler ve ikramiyer bulunuyor. Bazı şirketlerde ikramiyeler toplam tazminatın yarısından fazlasını oluşturuyor.

141 yıllık tarihinin en kârlı dönemlerinden birini geçen yıl geçiren Goldman Sachs'ın çalışanlarına ortalama 595 bin dolar ödemesi bekleniyor. Yatırım bankası JPMorgan Chase'in çalışanlarına düşen ortalama miktar ise 463 bin dolar. Washington'un hakkında inceleme başlattığı üst düzey yöneticisi sayısı giderek artıyor. New York Başsavcısı Andrew M. Cuomo geçen yıl bir açıklama yaparak bankaların ödedikleri ikramiyelerle ilgili ayrıntıları bildirmelerini talep etmişti. Bazı bankacılar ise İngiltere'de olduğu gibi ABD'de de ikramiyele ekstra verginin konulmasından korkuyor. Bazı milletvekilleri bu konuda bir yasa taslağı hazırladı bile.
Banka yöneticilerine ödenen ikramiyelerin krizle birlikte herkesin dikkatini çekmeye başlaması yöneticileri rahatsız ediyor. Bu konuda büyük bir tartışma yaşanırken geçmişte ağır basan "ödenen nakit para azaltılmalı, hisseler artırılmalı" görüşü yerini "Toplamda ödenen miktar ne" sorusuna bıraktı.

Wall Stret'teki bankacı ve işlemcilerin milyon dolarlık gelir elde etmelerine karşın bu gelirlerin büyük bir bölümü bir önceki yılın performansına bağlı olarak ikramiye adı altında ödeniyor. İkramiyelerin ortalaması 500 bin dolar ancak bu para eşit bir şekilde dağılmıyor. Üst düzey yöneticilerin ikramiyeleri altlarında çalışanlardan kat kat fazla oluyor. Geçen yıl en fazla ikramiye alanlar tahvil ve döviz alım satımı alanında faaliyet gösteriyordu. Yatırım bankacılığı alanında da sağlık sektöründe uzmanlaşanlar büyük ikramiyeler kazandı. Bazı bankacılar ise ödenen yüksek miktardaki ikramiyelerin sektörün saygınlığına gölge düşürdüğü uyarısında bulunuyor.

Gazeport