Amerikali Turk

Moody's not düşürmeye hazırlanıyor

  • January 11, 2010 10:29 AM
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Yunanistan'dan sonra Portekiz notunu da düşürebileceği belirtildi.

Fransız La Tribune Gazetesi, Moody's'in, kamu maliyesindeki bozulma nedeniyle Portekiz'in notunu düşürebileceğini kaydetti.

 

Gazetenin haberine göre Moody's, Portekiz'i, bütçe açığını kapatma konusunda ciddi önlemler almaması durumunda uzun vadeli notunu düşürebileceği yönünde uyardı.

 

Avrupa Birliği ülkelerinin bütçe açığı nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun belirtildiği haberde, Yunanistan'dan sonra Portekiz ekonomisinin de alarm verme seviyesinde bulunduğuna dikkat çekildi.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, Portekiz'in bu ayın ortasında açıklanacak 2010 yılı bütçesini sabırsızlıkla beklediği ifade ediliyor.

 

Moody's ve Fitch, geçen sonbaharda bütçe açığı yüzde 8 civarında bulunan Portekiz'in notunun görünümünü ''durağan''dan ''negatife'' indirdiklerini açıklamışlardı.

 

Portekiz ekonomisi geçen yıl yüzde 2,5 oranında daralmış, buna paralel olarak borcu Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yüzde 77'sine ulaşmıştı.

 

Daha önce bütçe açığını kapatmak için çok sıkı önlemler alan Portekiz Başbakanı Jose Socrates, 2005 yılında yüzde 6,1 olan bütçe açığını 2007 yılında yüzde 2,6'ya düşürmeyi başarmıştı.