Amerikali Turk

"Reçeteler yeni köpük endişesi yarattı"

  • January 12, 2010 11:00 AM
Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos toplantılarıyla ilgili açıklamasında, “Küresel ekonomik şokların acısını azaltmaya yönelik mali ve parasal reçeteler şimdi, yeni ekonomik köpüklere yol açabileceği korkularını körükledi” denildi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun geleneksel Davos toplantıları bu yıl 40’ıncı yılını kutlayacak. 27-31 Ocak tarihleri arasında yapılacak Yıllık Toplantılar’ın bir bölümü de Davos’a yakın bir kış sporları ve tatil merkezi olan Kloster’de gerçekleşecek.

Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki toplantılarıyla ilgili açıklamada, “’Yeniden düşünme’, ‘tasarlama’ ve ‘inşa etme’nin ivediliği dünyanın şu andaki durumuna ilişkin kaygılarla birlikte artıyor. Küresel ekonomik şokların acısını azaltmaya yönelik mali ve parasal reçeteler şimdi, yeni ekonomik köpüklere yol açabileceği korkularını körükledi. Ayrıca küresel talepteki çöküşle bağlantılı olarak nüfusta, davranışlardaki değişikliklerle teknolojik değişiklikler, yeni başlayan toparlanmaya ilişkin temel varsayımlara karşı zorluklar ortaya koymaktadır” denildi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun toplantılar hakkında yayımladığı bültene göre organizasyonun bu yılki sloganı “Dünyanın Durumunu İyileştirmek: Yeniden Düşün, Tasarla ve İnşa et” şeklinde belirlendi. 2010 toplantısına ilişkin yapılan açıklamada amaç şöyle özetlendi:

“Dünyanın durumunu daha iyi hale getirmek, ivedi zorluklar ve gelecekteki risklere hitap etmek için küresel bir işbirliğinin katalizörlüğü gerekiyor. Küresel işbirliği gerçek bir topluluk gibi birlikte çalışacak olan sırasıyla; iş, hükümet, medya, bilim, din, sanat ve sivil toplum kesimlerinden paydaşlara gereksinim duyuyor. Bu amaçla, Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı 40 yıl, her bir yılın başlangıcında bu topluluğun her kesiminden liderleri küresel gündemi biçimlendirmek için bir araya getiriyor.”

DEĞİŞİM SÜRÜYOR
2008 finansal krizi ve 2009’daki “Büyük Durgunluk”un küresel ekonominin geleceğine ilişkin soruları artırdığı, bununla birlikte ekonomik dayanışma, yönetim boşlukları ve küreselleşmeye özgü sistemik risklerin iç yüzünün kavranmasını sağladığı belirtilen açıklamada “Bu görünüm bizleri sırasıyla iş modelleri, finansal inovasyon ve risk yönetimi üzerine ‘yeniden düşünmeye’ zorluyor. ‘Yeniden düşünme’ aynı zamanda ‘yeniden tasarlama’ girişimlerini tetikliyor. Ulusal parlamentolar, denetleyici yetkililer ve uluslar arası organizasyonlar şu anda kurumlarını, politikalarını ve kurallarını; yönetim boşluklarını azaltmayı, sistematik hataları engellemeyi ve büyümeyi yeniden devreye sokmayı amaçlayarak yeniden tasarlıyorlar” denildi. Bu “yeniden tasarlama” çabalarının uzun vadeli başarısı için ortak vizyon, birlikte inovasyon ve kamu-özel sektör işbirliği gerektiği belirtilen açıklamada, “Başarıyı yönlendirenler, paydaş toplulukların güvenine sahip, eyleme geçme yeteneği bulunan kurum ve kişileri esas alanlar olmaktadır” denildi.

Açıklamada, politikaları oluşturanların bu nedenle, sadece yeni tasarımlarının meşruiyetini yerleştirerek değil gelecekteki başarılarına olan güveni de yavaş yavaş yerleştirerek umudu “yeniden inşa etmeleri” gerektiği belirtildi.

REÇETELER YENİ KÖPÜK ENDİŞESİ DOĞURDU
Teması “Kriz Sonrası Dünyayı Biçimlendirmek” olan geçen yılki Davos toplantılarından sonra öğrenme ve dönüşüm sürecinin bu yıl da, pozitif yönde değişikliğe yönelik umut artışıyla birlikte devam edeceği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“’Yeniden düşünme’, ‘tasarlama’ ve ‘inşa etme’nin ivediliği dünyanın şu andaki durumuna ilişkin kaygılarla birlikte artıyor. Küresel ekonomik şokların acısını azaltmaya yönelik mali ve parasal reçeteler şimdi, yeni ekonomik köpüklere yol açabileceği korkularını körükledi. Ayrıca küresel talepteki çöküşle bağlantılı olarak nüfusta, davranışlardaki değişikliklerle teknolojik değişiklikler, yeni başlayan toparlanmaya ilişkin temel varsayımlara karşı zorluklar ortaya koymaktadır. Ayrıca finansal krizin etkilediği zayıf yönetimler sistemleri, ufuktaki iklim değişikliği, nükleer yükseliş ve salgınlar küresel riskler karşısında değişiklik ortaya koymamışlardır.”

BİN UZMAN KATILACAK
40’ıncı Davos toplantılarında “yeniden düşünme” başlığı 1000 uzman ve 70’in üzerinde konseyden oluşacak Küresel Ajanda Konseyleri Ağı içinde gündeme gelecek. Tartışma grupları dünyanın karşı karşıya kaldığı en kritik zorluklara ilişkin çözüm önerileri hazırlayacak. Konseyler önerilerini yıl içinde yapılacak diğer Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında ortaya koyacak.

“Yeniden tasarlama” tartışmaları ise çalışmaları halen devam eden “Küresel Yeniden Tasarlama Girişimi – GRI”nin çalışmalarına katkı sağlayacak. Bu başlıktaki toplantılar 21’inci yüzyılın zorluklarına yönelik uluslar arası işbirliğinin sistem ve yapılarına adaptasyon üzerine odaklanma konusunda daha önce görülmedik ölçüde çok katılımlı olacak.

Umut ve güvenin “Yeniden inşası” çabasının önce başlaması ve gelecek yılki Davos toplantıları sonrasına değin uzaması gerektiği belirtilen açıklamada, “Bu amaçla Web 2.0 teknolojisiyle entegre bir işbirliği platformu olan WELCOM liderlere, yıl boyunca bilgilerini oluşturmak, görüşlerini paylaşmak ve bir online topluluk olarak ana paydaşlara ulaşma olanağı sağlayacak” denildi.

DEF’in 2010 Yıllık Toplantı Programı’nda eş başkanlar olarak görev alacak isimlerden bazıları şöyle: Josef Ackermann (Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı), Melinda French Gates (Bill&Melinda Gates Vakfı Eşbaşkanı), Azim H.Premji (Wipro Yönetim Kurulu Başkanı – Hindistan), Peter Sands (Standard Chartered Bank CEO’su), Eric Schmidt (Google CEO’su), Ronald A.Williams (Aetna CEO’su), Patricia Woertz (Archer Daniels Midland CEO’su).