Amerikali Turk

Ünlülerin terzisi siparişlere yetişemiyor

  • August 30, 2017 11:55 AM

Adana'da merhum Sakıp Sabancı ve bir dönemin ünlü sanatçısı Esengül ile milletvekillerine ve İncirlik'teki ABD askerlerine de gömlek diken terzi Süleyman Şermet, müşterilerinin siparişini karşılamak için çalıştıracak kalfa, çırak bulamıyor.

Adana'da merhum Sakıp Sabancı ve bir dönemin ünlü sanatçısı Esengül ile milletvekillerine ve İncirlik'teki ABD askerlerine de gömlek diken terzi Süleyman Şermet, bin 500'ü aşan müşterisinin siparişini karşılamak için çalıştıracak kalfa, çırak bulamadığını söyledi.

2 çocuk babası Süleyman Şermet (62), bundan 48 yıl önce iyi giyinmeyi sevdiği için merak sardığı terzilik mesleğine köyde çırak olarak başladı. Daha sonra 1973 yılında Adana'ya gelerek ustası Ruşen Altan'ın yanında kalfa olarak işe başlayıp tam burada 25 yıl çalışan Şermet, kendi terzihanesini açtı.

İnsanları güzel giydirmekten keyif alan Şermet'in ünü bir anda bütün Adana ve Türkiye'yi sardı. Ünlü iş adamlarından merhum Sakıp Sabancı da, Şermet'e gelip ölçülerini vererek gömlek diktirmeye başladı. Sabancı gelemediği zamanlarda da telefonla sipariş verip Şermet'e gömlek diktirdi. Sabancı'nın yanı sıra İncirlik Üssü'nde görevli ABD'li askerler, hayatını kaybeden bir dönemin ünlü sanatçısı Esengül gibi ünlüler de terzi Süleyman Şermet'e gömlek diktirdi.

Günümüzde ise birçok milletvekili, iş adamları Adanalı terziye özel gömlek diktiriyor.

Süleyman Şermet, güzel giyinmeyi ve güzel giydirmeyi sevdiğini belirterek, "Terzilik merakım buradan geliyor. Bu zamana kadar Polat Sabancı ve Sakıp Sabancı’ya gömlek diktim. Sakıp Sabancı seviyordu gömlek giymeyi vücuduna göre gömlek bulamadığı için ben dikiyordum. Ayda 10 gömlek diktiriyordu. Ak Parti Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Ankara ve İzmir milletvekillerini bana yönlendirdi memnun oldukları için. Bana il dışından da siparişler geliyor önceden ölçüleri bende olduğu için beni arıyorlar gömlek istiyorlar bende buradan dikip yolluyorum. İncirlik Üssü'ndeki bütün üst rütbeli generallere gömlek diktim. ABD askerleri giyinmeyi çok seviyorlardı bende vücutlarına göre dikiyordum memnun kalıyorlardı. Eskiden şarkıcı Esengül hanıma çok bluz diktim sürekli bize geliyordu ben dikiyordum" dedi.

Bin 500 müşterisinin olduğunu ancak sadece bir kalfasının olduğunu söyleyen Süleyman Şermet, "Kurban Bayramı öncesi işler yoğun çok sipariş alıyorum o yüzden bayrama kadar sipariş almayı durdurdum. Önceki bayramdan kalan işleri daha bitiremedim. Biz fazla gömlek dikemiyoruz günde 5 tane ancak dikebiliyoruz, bu nedenle siparişler gecikebiliyor. Şuan da bin 500 üzerinde sabit müşterim var. Terzilik mesleği eskisi gibi revaçta değil kendime has müşterilerim olduğu için benim işlerim iyi ama diğer terzilerin işi kötüye gidiyor" diye konuştu.

Terzilik mesleğinin bitmek üzere olduğunu, kalfa ve çırak bulamadıklarını ifade eden Şermet, "Artık kimse çocuklarını bu mesleğe vermiyor, çünkü gelecek göremiyorlar. Ama yeni yetişen bir kişi iyi bir sipariş alırsa bu işten ekmek yer. Şuan bir çırak çalıştırsam haftalık 150 lira verebilirim kalfaya ise haftalık 400-450 lira veriyorum" diye konuştu.