Amerikali Turk

Teknoloji dünyasının en büyük hataları

  • October 19, 2017 3:52 PM

Aldığı yanlış karar ile 50 milyar dolardan olan girişimci kim? iPod fikrine ret cevabı veren şirket hangisi? İşte teknoloji dünyasının en büyük hataları...

Bir kişi 2 pizza satarak 56 milyon dolar kazanabilirdi! Tarih 22 Mayıs 2010. Bitcoin kullanıcısı Laszlo Hanyecz, bitcointalk.org forum sitesine bıraktığı bir mesaj ile ilginç bir teklifte bulunuyor.

İlk bitcoin alışverişini yapmak için girişimde bulunan adam bir kullanıcının hayatının en büyük hatasını yapmasına istemeden de olsa neden olmuş oluyor.

2 büyük boy pizza için 10 bin Bitcoin (o günün kuru ile yaklaşık 41 dolar) ödeyeceğini söyleyen Laszlo Hanyecz isimli vatandaşın, bu mesajına bir kullanıcıdan cevap geliyor ve alışveriş tamamlanıyor.

Sanal para karşılığında 2 kutu pizza satan bu kullanıcı o dönemin kuru ile 41 dolara denk gelen Bitcoin'leri ilerleyen aylarda bozduruyor ve iyi bir kar ediyor.

Ancak 10 bin Bitcoin'in değeri günümüzde 56 milyon dolar. Zira sanal para birimi özellikle son 1 yılda ciddi artış göstererek tarihi zirveye ulaştı.

Yani bu kişi Bitcoin'leri elinde tutsaydı tarihin en pahalı pizzasını satan kişi olarak oldukça lüks bir hayat yaşayacaktı.

Kodak, 1975 yılında filme ihtiyaç duymayan bir makine geliştirmek isteyen mühendise arkasını döndü.

Mühendisin teklifi o dönemde saçma bir fikir olarak kabul edilmişti ancak Kodak 2012'de dijitale yenildi ve iflasını açıkladı.

Google'ın henüz yeni yeni ortaya çıktığı dönemde arama motoru devi olan Yahoo, Google'ı kolayca sayın alabilirdi.

Ancak şimdi Google'ın değeri 500 milyar dolar, Yahoo ise bol sıfırların telafuz edildiği günümüzde ortalama bir fiyata satıldı.

Teknoloji dünyası ile haşır neşir olup da Steve Jobs'u tanımayan yoktur. Ancak Apple'ın bir de çok az kişi tarafından tanınan bir kurucusu var: Ron Wayne.

1976 yılında yüzde 10'luk Apple hissesini 1500 dolara satan Wayne, bu hisseleri elinde tutsaydı bugün 50 milyar dolarlık bir servetin sahibi olabilirdi.

RealNetworks isimli şirket iPod fikrini sunan Tony Fadell'i tabiri caizse kapı dışarı etmişti.

Fadell'in projesine yeşil ışık yakan Apple, milyonlarca iPod satarak ciddi bir gelirin sahibi olmuştu.

Steve Jobs, kendi kurduğu şirket Apple'dan kovulmuştu, Steve Jobs'un olmadığı yıllarda beklentileri karşılayamayan şirket, 2'nci Steve Jobs döneminde büyük bir çıkış yakaladı.

1990'lı yıllarda Sony ve Nintendo bir oyun konsolu için güçlerini birleştirmişti. Sonradan çıkan bir anlaşmazlık sonucu projeye son verildi. Daha sonra Sony, PlayStation'ı üretti.

Alexander Graham, 1876 yılında patentlerini Western Union'a teklif etmişti. Şirket bu teklifi redderek tarihi bir fırsatı tepmiş oldu.

2000 yılında Blocbuster, Netflix'i 50 milyon dolara satın alabilirdi, ancak yapmadı. Bugün Netflix sektörünün en değerli şirketi.