Amerikali Turk

Astronot olun, maaşınızı aldığınızda dudağınız uçuklayacak!

  • December 01, 2017 1:09 PM

Bir astronot ne kadar maaş alıyor? Her şeyden önemlisi astronot olmak kolay mı? Siz de olabilir misiniz? Yaşa veya boya bakıyor mu?

Bir astronot olmak pek çok kişinin hayalidir. Dolgun bir maaş, kimsenin gidemeyeceği yerlere gidip kimsenin göremeyeceği manzaraları görmek, belki de adınızı tarihe geçirecek keşifler yapmak kulağa oldukça güzel geliyor.akat astronot olmak sanılandan çok daha zor olabilir. Sadece seçilmenin ne kadar zor olduğunu anlamak için bile geçtiğimiz ay 18.300 başvurunun içinden sadece 12 kişinin zorlu eğitim programına kabul edildiğini söyleyebiliriz. Ama durun, imkansız değil! Siz de astoronot olabilirsiniz! Nasıl mı? Astronot olmak için kendinizi eğittiyseniz umudunuzu kaybetmeyin çünkü NASA, geçmişte bir veterinerden bile usta bir astronot yetiştirmişti.

Adaylar en kısa 160 cm en uzun ise 190 cm olmak zorunda. Ayrıca oturur pozisyonda kan basıncının 140/90’ı geçmemesi gerekiyor.Adaylar astronot olabilmek için çok zorlu bir dayanıklılık testinden geçiyorlar ve aynı zamanda NASA yetkilileri ile yaptıkları görüşme sırasında yetkilileri etkilemek zorundalar. Eğer seçilirseniz 2 yıllık bir eğitim ve değerlendirme programına başlıyorsunuz. Bu sırada eğer gerçek bir uzay görevi için seçildiyseniz göreve hazırlık için çeşitli beceriler öğreniyorsunuz. Bir uçuş elbisesi ve tenis ayakkabıları giyerek 25 metrelik bir havuzda 10 dakika boyunca yüzmek. 10 / 45Bir uçuş elbisesi ve tenis ayakkabıları giyerek 25 metrelik bir havuzda 10 dakika boyunca yüzmek.

Yer çekimsiz ortam testleri yapmak için bir jet uçağı ile yukarı-aşağı şekilde sürat yapmak. Eğitimdekiler bunu günde 40 defa yapabilir. Peki bir astronotun aldığı maaş nedir dersiniz? Dudaklarınızı uçuklatmaya hazır olun! Astronot olabilmek için mühendislik, bilim veya matematik bölümünden mezun olmak gerekiyor. Maaşlar 60-130 bin dolar arası... Jet uçakta uçuş deneyimi tercih sebebi...