Amerikali Turk

Bitcoin fiyatlarında sert düşüş!

  • January 08, 2018 11:56 AM

Bitcoin fiyatları hafta sonu toparlanarak yeniden 17 bin dolara dayanmasının ardından Güney Kore'den gelen son dakika vergi haberiyle ani düşüş göstererek 14 bin doları test etmeye başladı.

Güney Kore Hükümeti´nden yapılan açıklamada, mevcut yasada yer alan bazı vergilerin kripto para birimlerine uygulanabilmesinin mümkün ve uygulamaların 2018´in ilk yarısında tamamlanacağı duyuruldu.

Vergi Kanununun Revizyon Kararnamesi Yürütme Kararı tasarısı üzerinde yapılacak olan değişiklik üzerine gerçekleştirilen bir toplantıda, Strateji ve Finans Bakanlığı Vergi Departmanı Yöneticisi Choi Young-rak, "Şu an yürürlükte olan kanuna göre kurumlar vergisi alabilmek mümkün" dedi. Toplantıda vergilendirme işlemlerinin yılın ilk yarısında tamamlanacağı kaydedildi.

Güney Kore´nin kripto paralar konusunda aldığı önlemler dahilinde bir Kripto Para Vergilendirme Ekibi kuruldu. Choi´ye göre, ekip, konu ile ilgili uzmanlar, İç İşleri ve Maliye bakanları ile bir toplantı gerçekleştirerek bilgi aldı.

Bitcoin fiyatları gelen haber sonrasında inişe geçti. Dün gece 16 bin 500 dolar seviyesini geçen Bitcoin fiyatı kriptopara piyasasının hacmi yüksek ülkelerinden Güney Kore'deki gelişme sonrasında 14 bin 200 dolara kadar düştü.

Piyasa değeri dün itibarıyla 280 milyar doların üzerinde olan Bitcoin böylelikle bir gece yaklaşık 41 milyar dolar erimiş oldu. Bitcoin fiyatları 18:35 itibarıyla 14 bin 450 dolar civarında

Öte yandan, Asia Today gazetesinden yer alan habere göre Choi, sermaye kazançları vergisi gibi alanlarda yeni yönetmeliklere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ulusal Ekonomik İstişare Kurulu toplantısına başkanlık eden Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in de, "Vergi gelirlendirmesi takibini zorlaştıracak etmenlere karşı önlemler almalıyız. Sanal para işlemleri gerçekleştiren ve vergilendirme bilgisi toplayan aracı kurumların denetlenmesi gerekiyor." dedi