Amerikali Turk

Konut fiyatları en çok o ilde arttı

  • January 15, 2018 3:24 PM

Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.04 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %-0.14 oranı ile Bilecik oldu.

Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Arallık ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (%26.90), Giresun (%26.82), Edirne (26.82), Bursa (25.89) ve Aksaray (23.00) oldu.

Kirada en yüksek aylık artış %2 ile Nevşehir’de

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise Aralık ayında bir önceki aya göre %0.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.19 oranında artış gerçekleşti. Aralık ayında Nevşehir’de metrekare başına konut kira değerleri %2 oranında arttı ve Nevşehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %-2 oranı ile Adıyaman oldu.

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (%22.57), Yozgat (%22.43), Zonguldak (21.57), Kırklareli (%20.47), Muğla (.83) oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Kırklareli’de

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Aralık ayı itibarıyla Aydın, Van ve Kırklareli geldi. Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Aralık ayında en yüksek Aydın, Van ve Kırklareli’de ölçüldü.