Amerikali Turk

Çocuklar Büyüdü, Şimdi Kendi İşimi Kurma Zamanı!

  • January 17, 2018 10:40 AM

Bildiğimiz üzere; Küresel Girişimcilik Monitörü’nün (Global Entrepreneurship Monitor-GEM) 2014 Türkiye sonuçlarına göre; Türkiye’de her 100 kişiden 35’inin önümüzdeki 3 yıl içinde girişimcilik faaliyetinde bulunma hedefi vardı…

İşte bunu geçekleştiren kadın girişimcilerimizden biri Aysel Bahçeci.

Kendisi KOSGEB’den aldığı hibe ile Denizli Buldan ilçesinde daha önce olmayan konseptte bir restoran yapmak için arsa alıyor ve işe koyuluyor. Hizmet sektöründe edindiği bilgi ve beceriler ile müşterilerine harika bir deneyim yaşatmak istiyor. Ancak elbette onun da hikayesinde yaşadığı zorluklar ve ilham alınması gereken yerler var.

Gelin, Aysel Bahçeci Hanım’ı kısaca tanıyalım…

-1968 yılında İstanbul’da doğdum. 2 yaşında ailem ile beraber Almanya’ya yerleştik. 18 yaşına kadar Almanya’da büyüdüm ve evlilikle beraber Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Evli ve 2 kız annesiyim.

Hangi Alanda İyiysen, Hedeflerin de Onlara Yakın Olmalı

-Daha önce havaalanında yer hostesliği ve otelde resepsiyonistlik yapıp çocuklarımın için istifa ettim, onları kendim büyütmek ve yanlarında olmak istedim. Aslında dönüp baktığımda şuan yaptığım iş ile ilgili arka planımın dolu olduğunu görüyorum. Çünkü hizmet sektörü gerçekten alanı ve müşteriyi bilmeniz gereken bir iş.

İş Hayatından Zaman Kalınca, Hayaller Gerçek Oldu

-Aslında hepsi kendime zaman kalması ile eş zamanlı oldu. Küçük kızımın da üniversite için yanımdan ayrılmasıyla başlarda kendime küçük bir meşgale arayışına girmiştim. Daha sonra kendimi bu işin projesini hazırlarken buldum. Aslında yapabileceğiniz işlerde zamanın su gibi akıp geçtiğini kolaylıkla fark edebilirsiniz.

En Büyük Destekçim ‘EŞİM’

-En büyük destekçim eşim oldu. Elbette; onun yanı sıra beni vazgeçirmek isteyenler oldu, çoğu kişi bu riske girmememi söyledi, susmadılar ve konuşmaktan yılmadılar, ama bende öyle! Kafama koymuştum ve kafasına koyduğunu yapan bir kişiliğe sahip olduğum için olumsuz düşünceleri dikkate almadım. Sadece plan yaptım ve yürüdüm…

“İnsan En İyi bildiği Yerde ve En İyi Bildiği İşi Yapmalı”

-Yıllarca eşimin işi gereği şehir şehir dolaştık. Denizli/Buldan hem eşimin hem de benim memleketim olduğundan dolayı bilinçli bir seçimdi. İş hayatlarımızın ardından ileriki yıllarda buraya yerleşme kararı almıştık. Ancak doğaya olan sevgimiz ve şehir hayatından uzaklaşma isteğimiz ile arayışımız sanki hep araziye çıkıyordu. İstediğimiz gibi bir yer bulmuştuk. Her şeyde çok hızlı gelişmişti. Araziyi aldıktan sonra hayalimdeki işi buraya uyarlamak istedim. Araziyi aldıktan 6 ay sonra inşaatımız başlamıştı ve kendimizi Buldan’a yerleşmiştik. Hayatta gerçekten istediğiniz ve yapabildiğiniz/becerinizin olduğu alanlar birleşince işler de bir şekilde daha hızlanıyor sanıyorum.

“Yüzlerindeki Tebessüm En Büyük Hedefimiz”

-Gezdiğim farklı şehir ve ülkelerden edindiğim kültürel değerlerden esinlenerek doğa temasına uygun olarak iş yerimi düzenledim. Pamukkale ve şehir manzaralı, 3 tarafı orman olan restoranımızı misafirlerimize açtım. Gelen misafirlerimizin aileleriyle beraber güzel vakit geçirebilecekleri huzurlu bir ortam sağlamak, güvenilir hizmet vermek, mutlu günlerinde yanlarında olmak ve buradan ayrıldıklarında bizleri tebessümle hatırlamalarını sağlamak, çalışma arkadaşlarımla beraber en büyük hedefimiz olmuştur.

“Vazgeçmeyin!”

-Diğer girişimci kadın arkadaşlarıma ileteceğim ilk kelime ‘vazgeçme’ olacaktır. Çevrenizin fikirlerini elbette dikkate alın fakat kimsenin hayallerinize müdahale etmesine izin vermeyin. İmkan varsa değerlendirin, hayaliniz varsa bırakın gerçeğe dönüşsün.