Amerikali Turk

Doğduğum Günden Beri Var Olan Kredi Kartı Borcumu Nasıl Bitirdim?

  • January 24, 2018 1:23 PM
  • (1 votes, avg. 3 from 5)

Maaşı aldıktan sonra kredi kartı borcuna yatırıp, sonrasında yine o kredi kartından harcama yapanlardansanız bu hikayenin başını biliyorsunuz demektir. Sonunu yeniden yazmaksa sizin elinizde.


Cem Dişbudak
Doğduğum Günden Beri Var Olan Kredi Kartı Borcumu Nasıl Bitirdim?
Kendi hikayemi anlatıp sizlere ilham vermek istiyorum: Kendimi bildim bileli kredi kartı borcum vardı. Sanki doğduğum gün cebime borcu olan bir kredi kartı vermişler de o günden beri sürekli ödüyormuşum gibi hissediyordum. Ödemekle borcu da bitiremiyordum. Çünkü kartın limiti yüksekti ve kartın borcunu tek seferde ödemem imkansızdı. Ayın başında kazandığım paranın önemli bir miktarını karta yatırıyordum. Sonrasında bir hafta geçmeden yine karta yükleniyordum, yani tüm alışverişi kart ile yapıyordum. Tahmin edebileceğiniz gibi bu artık bir döngü haline gelmişti. Maaş karta, kart alışveriş ücretine, alışveriş ücreti karta, sonra gelen maaş tekrar karta gidiyordu. Bir karar vermem gerekti ya hayatım boyunca bu döngüde kalacaktım ya da kendimi düzlüğe çıkaracak bir yol arayacaktım. İkinciyi seçtim ve denemeye başladım.

Nasıl Başardım?
İlk olarak kredi kartı ekstresinin asgari borcunu ödeyip gecikmeye düşmemeyi deneyerek başladım. Buna ek olarak bir önlem daha almam gerekiyordu. Gerçekten ihtiyacım olmayan şeyleri almadım. Çok istediğim şeyleri de 6 taksitle almaya karar verdim. (Kredi kartı taksitlerini sık kullanan biriyseniz, aklınızda olsun 3-4 eşyanın taksiti bitmeden yeni bir şey almayın.) İlk iki ay asgari ödemelerim aynı gibi oldu. Üçüncü ayın sonunda harcamalarımı kontrol altına almıştım ve kredi kartı borcum biraz daha düşmüştü. Ben yine de ilk ay kredi kartı asgari ücreti için ne kadar ödediysem o kadar ödedim kredi kartı için. Böylece asgari ücretten fazla ödemeye başlamıştım. Bu da borcun kapanması için önemli bir adımdı. 6. ay bir değişiklik yaptım ve bankamı aradım. Kredi kartı limitimi düşürmek istediğimi söyledim, bir iki soru geldi ama zafer benim olmuştu ve kredi kartı limitim düşmüştü. Bunun anlamı asgari ücretim kart limitimin belli bir oranında olacağı için bu ücret rahatlıkla ödeyebileceğim bir rakam haline gelmişti. 10. ayda ise ilk ay ödediğim ekstrenin asgari borcu ile kredi kartı borcumun tamamını ödemiştim.

Kredi Kartı Harcamalarım Ne Oldu?
Bu noktada peki kredi kartı harcamaların ne oldu diye soranlarınız varsa söyleyeyim, istek - ihtiyaç ayrımına ek olarak, nakit harcıyordum. Yanımda varsa ve ihtiyacımsa alıyordum, eğer pahalıysa almıyordum. Pahalı olan şeyleri almak için kredi kartının taksitlendirme seçeneğinden faydalanıyordum.

Sabır ve istikrarlı bir programla borcumun tamamını ödedim ve kurtuldum. Kredi kartım yine var. Fakat artık onu kullanmayı gerçek anlamda öğrendim. O maaşıma alternatif bir gelir kaynağı değil, sınırsız bir harcama aracı değil... Ödemelerimi kolaylaştıran bir banka ürünü. Siz de önce borcun asgarisini ödeyerek sonraki aylarda biraz daha fazla ödeyerek kredi kartı borcunuzdan kurtulabilirsiniz.

Darısı hepinizin başına..