Amerikali Turk

Harcamalarınızı Azaltmak İçin Kazanmanız Gereken Alışkanlıklar

  • January 26, 2018 11:03 AM

Finansal huzuru yakalamak için para kazanmak kadar önemli bir kavram daha var: Para harcamamak. Peki para harcamamayı nasıl bir alışkanlık haline getirebilirsiniz?

Her ne kadar alışkanlık olarak nitelendirsek de bu bir bilinç aslında. Para harcamama bilincini kazanınca, kazandığınız paranın gerçek anlamda değerlendiğini görüyorsunuz.

1- Kazancınızın ve Harcamalarınızın Tutarlarını Yazın

Kazanmanız gereken ilk alışkanlık bütçe yapmak. Kazandığınız paranın ya da harcadığınız paranın rakamlarını ayın başından itibaren yazmaya başlayın.

2- İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Almayın

Bütçe yazarak gelir ve giderlerimizi kayıt altına aldıktan sonra sıra geldi harcamalarımızı yönlendirmeye. Giderlerinizi kontrol edip gereksiz olduğunu düşündüğünüz harcamaları bitirin. Kredi kartı olunca, internete girince, indirim yapıldığında alışveriş yapmak isterseniz de bunu bir düzene göre yapın ve ihtiyaçlarınız dışında harcama yapmayın.

3- Hedefiniz Olsun

Harcama alışkanlığınızı sonlandırmak için edinmeniz gereken en önemli alışkanlıklardan birisi para biriktirme. Eğer para biriktiremiyorsanız kendinize bir hedef belirleyin. Araba almak, motosiklet almak gibi zaman gerektiren fakat başarabilme ihtimalinizin yüksek olduğu hedefler biriktirme alışkanlığınızı olumlu etkiler.

4- Zor Zamanlar İçin Fon Oluşturun

Para harcamamanın temel yöntemi olarak; giderlerinizi azalttıktan sonra bu parayı bir kumbarada ya da banka hesabında biriktirmenizi söylüyoruz. Bunu üstteki gibi bir hedef belirleyerek yapmak mümkün. Buna alternatif ise zor zamanlar için Acil Durum Fonu oluşturmak. Hem bugünün müsrifliğinden kurtulun hem de zor zamanlarınızı garanti altına alın.