Amerikali Turk

Bitcoin 8 bin doları da aştı

  • February 07, 2018 11:49 AM

 


Kripto paralar dün yaşanan sert düşüşün ardından bugün yukarı yönde yeniden hareketlendi. Bitcoin dün gördüğü 6 bin dolar seviyesinden bugün 7 bin dolar ardından hızla 8 bin doları da aştı. Bitcoin şu sıralar günlük bazda yüzde 21 artışla 8 bin 87 dolardan işlem görüyor.

Ethereum da aynı şekilde değer kazanarak 800 doların üzerine çıktı. En büyük ikinci para birimi olan Ethereum da şu sıralar günlük bazda yüzde 27,71 artışla 821 dolar seviyesinde bulunuyor.

8 bin 608 borsada işlem gören toplam 1.506 kripto paranın piyasa hacmi ise bugün 388 milyar dolara yükseldi.

'5 YIL İÇİNDE TRİLYONLARCA DOLARLIK DEĞERE ULAŞABİLİR'

Öte yandan ABD'de Senato Bankacılık Komitesi üyesi Cumhuriyetçi senatör Richard Shelby, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği bir mülakatta, Bitcoin ve diğer kripto paraların bir varlık sınıfı olarak gelecek beş yılda trilyonlarca dolarlık değere kavuşabileceğini ve ABD finansal sistemi için "sistemik risk" oluşturabileceğini belirtti.

ÇILGIN TAHMİN

Standpoint Research'un kurucusu Ronnie Moas, "Bitcoin fiyatı 300-400 bin dolara ulaşabilir. Bitcoin dünyanın en değerli parası olacak. Gelecek 2 yılda 300 milyon insan birkaç milyon bitcoini almaya çalışacaklar." dedi.

Bitcoin fiyatında şu ana kadar yaşanan yükselişi tahmin edebilen isimler arasında yer alan bağımsız araştırma şirketi Standpoint Research'un kurucusu Ronnie Moas, Bitcoin fiyatını 6 haneli rakamlara doğru yükselmeye devam edeceğini söyledi.

Bitcoin fiyatının kendisinin al tavsiyesi verdiği Temmuz ayından bu yana yüzde 500 artarak 20.000 dolar seviyelerine geldiğini belirten Moas, "Bu noktadan yüzde 500 dapha yükseliş bekliyorum" diye konuştu.

Moas, "Bitcoinde fiyat benim görüşüme göre 300-400 bin dolara ulaşacak, Bitcoin dünyanın en değerli parası olacak. Dünyada ne kadar altın olduğunu bilmiyorum. Ancak ne kadar Bitcoin olduğunu biliyoruz. Gelecek 2 yılda 300 milyon insan birkaç milyon bitcoini almaya çalışacaklar. Artan talep doğal olarak fiyatı yukarı çekecek" dedi.

Ancak herkes bu görüşe katılmıyor. OCBC'nin varlık yönetim bölümü başkan yardımcısı Vasu Menon yaptığı değerlendirmede, "Bitcoinin riskli olduğunu düşünüyoruz. Bitcoinde bu rallinin yaşanmasını destekleyen güçlü temel yönlendiriciler görmüyorum" diye konuştu.